W całej Polsce o godz. 8 rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli. Jedną z organizacji, która poparła protest, była właśnie AgroUnia.
"Agrounia popiera nauczycieli i życzy jak najlepszej edukacji dla młodych Polaków" - oświadczył na Twitterze prezes AgroUnii, Michał Kołodziejczak.

Reklama

Dodał, że "Krowoświnia+ to demagogia i brudna zagrywka PRowa: te pieniądze niby od 2021 r. i tylko w sytuacjach wyjątkowej hodowli, czyli de facto dla promila hodowców".

Wsparcie dla strajkujących nauczycieli wyraził również Związek Zawodowy Personelu Pokładowego i Lotniczego.

Reklama

"Jesteście wzorem i przykładem dla dzieci i młodzieży. Uczycie ich historii, ale teraz przyszedł czas, na tworzenie własnej" - napisali związkowcy na Twitterze.

Zaapelowali również, aby pamiętać o nauczycielach w kolejnych dniach strajku, "bo każdy następny będzie dla nich gorszy".

Swoje wsparcie przekazali także lekarze i pielęgniarki z warszawskiego Szpitala Bielańskiego. Na Facebooku zamieścili zdjęcie ze szpitalnej sali.

"Nauczyciele! Walczycie o kolejne pokolenia dzieciaków, nie poddawajcie się! Solidarność pokazała siłę nauczycielską w 93, teraz czas na ZNP! Możecie liczyć na poparcie pielęgniarek i lekarzy wielokrotnie zmuszanych do protestowania w obronie pacjentów" - napisali.

Protest popiera także Stowarzyszenie "Wolne Sądy", które przygotowało specjalny poradnik dla nauczycieli o ich prawach podczas strajku.

Wśród osób, które wyraziły swoją solidarność z protestującymi nauczycielami nie zabrakło również znanych osób. Modelka Anja Rubik na swoim Instagramie napisała, że jest dumna z tego, że postanowili walczyć o swoją godność. "To wstyd, że osoby tak ważne, z tak wielką odpowiedzialnością ledwo wiążą koniec z końcem!" - napisała Rubik.

W wielu szkołach przed wejście pojawiły się namalowane na chodnikach kredą napisy "Uczniowie wspierają nauczycieli" i "Jesteśmy z wami".

W niedzielę wieczorem w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli strony rządowej i central związkowych poświęcone sytuacji w oświacie.

Rozmowy zakończyły się fiaskiem. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz oświadczył, że rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum Związków Zawodowych, dlatego ZNP zaczyna strajk.