Zaznaczyła jednak, że przed ewentualnym podjęciem takiej decyzji konieczna jest narodowa debata o systemie edukacji. Jej harmonogram ma być znany do końca stycznia. Z kolei jeszcze do końca grudnia ogłoszona ma zostać lista ekspertów, którzy zajmą się podstawami programowymi.

Reklama

Obecnie jesteśmy na takim etapie, że wiemy że jest źle i że trzeba coś zmienić - oceniła Anna Zalewska.

Więcej o styczniowych konsultacjach mówił w czasie debaty zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego szef gabinetu politycznego minister. - Planujemy zorganizowanie okrągłego stołu edukacyjnego - zapowiedział Mirosław Sanek. Do rozmów mają być zaproszeni przedstawiciele m.in. związków zawodowych, samorządów, rodziców. Formuła ma być podobna do edukacyjnych konsultacji prowadzonych w 2008 przy Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Przy okrągłym stole mają toczyć się rozmowy dotyczące całego systemu oświaty, między innymi pomysłu likwidacji gimnazjów. MEN zależy, by przywrócić czteroletnie licea ogólnokształcące. Wycofanie się z gimnazjów to dla resortu naturalna konsekwencja.

Szefowa MEN spotkała się z osobami polskiego pochodzenia, które przyjechały z Donbasu na Ukrainie. Dzisiaj dzieci ze sprowadzonych do Polski rodzin rozpoczynają naukę w szkole w Stawigudzie w warmińsko-mazurskiem.

Reklama