Nauczyciel jest niezwalnialny? Paradoks polskiej oświaty

| Aktualizacja:

Samorządy z oszczędności zamykają placówki oświatowe, ale boją się likwidować etaty nauczycieli. Choć niż demograficzny mocno bije we władze lokalne, nauczycielom bezrobocie nie zagraża.

wróć do artykułu
  • ~stopa
    (2012-03-04 12:12)
    Pomóż krajowi - wyjedź

    Bezrobocie szczególnie doskwiera młodym - w grupie wiekowej 18-24 lata wynosi aż 27 proc., i przedstawicielom niektórych grup zawodowych, np. nauczycielom. Wobec złych danych makroekonomicznych, premier Pedro Passos Coelho zasugerował właśnie nauczycielom, żeby...wyjechali z kraju. W poszukiwaniu lepszego jutra mogliby oni, zdaniem premiera, udać się do Brazylii lub Angoli - byłych portugalskich kolonii. Na wszelki wypadek władze tych dwóch państw zapewniły, że nie potrzebują nauczycieli.

    źrodło. Agora.S.A.
  • ~fikus
    (2012-02-27 08:53)
    Swiete krowy jakimi sa nauczyciele chowaja sie za kata nauczyciela.Dlaczego w innych zawodach ludzie musza pracowac 40 godzin tygodniowo a nauczyciel ma tylko 18 godzin pensum .Dodatkowo przerwa w nauce w okresoe swiat Bozego Narodzenia ,Wielkanocy,przerwa zimowa i prawie dwa miesiace wakacji.Czy to dziwota ze walxza aby karta nauczyciela nie zostala zmieniona i mimo ze likwiduje sie szkoly wciaz naiuczyciele sa zatrudniani. Pytam sie tylko po co?Dzisiaj byc Dyrektorem w szkole i pracowac z niedouczonymi nauczycielami o ktorych poziomie naucznia swiadza wyniki prac uczniow to trzeba miec stalowe nerwy bo nie mozna takiego niedouczonego i lekcewazacego nie tylko uczniow ale tezodzicow i niejednokrotnie swoje kolezanki ktore uwazaja za przydupasow dyrektora nie mozna zwolnic z pracy .Najwyzszy czas aby nauczyciele byli zatrudniani na kontraktach a przedluzenie umowy kontraktowe uzaleznic od osiaganych wynikow w pracy z dziecmi i mlodzieza.
  • ~Recyl
    (2012-02-25 09:31)
    "A jeśli gmina chce pozbyć się nauczyciela, musi mu wypłacić nawet dziewięciomiesięczną odprawę."
    "Pozbyć się" nauczyciela, innego pracownika, najlepiej bez prawa do odprawy, bo przecież należna odprawa jest czymś złym dla ludu pracującego. Odprawy najlepiej chorobliwie wysokie należą się tylko władzy, dziennikarzom. W tym czasie władza, tv publiczna funduje sobie ogromne premie i dla każdego zwalnianego ogromne pieniądze. To już nie przeszkadza. To ma być P Obywatelska? zdeptać i upokorzyć pracownika, nauczyciela, kibica, katolika, osoby modlące się. Prawa tylko gejom, aborcjonistkom i koleżkom z biznesu reszta to druga kategoria ludzi.
  • ~belfer
    (2012-02-24 22:56)
    ~do wer
    Masz rację. Lepiej wcale nie posyłaj dzieci do szkoły. Jeszczejakiś nauczyciel idiota je zdemoralizuje. Bo przecież twoje wypowiedzi świadczą o wyjątkowym takcie i kulturze osobistej to sobie z latoroślą poradzisz. Powodzenia. Podobno w RPA super kształcą wspaniali nauczyciele. Może zamiast do Irlandii do na Południe. Byle daleko.
  • ~były belfer
    (2012-02-24 20:06)
    z wyjątkiem 2 wykładowców. Prof. Kwaśniewskiego i prof. Wałęsę. Bez zawodowego przygotowania zarabiają krocie
  • ~v
    (2012-02-24 18:12)
    Głupoty piszą. Nauczycieli zwalniają jak każdych innych. Karta nauczyciela praktycznie nie istnieje. Klasy są 35 osobowe. Syf malaria i chamstwo.
  • ~kola
    (2012-02-24 17:51)
    skoro zamknięto trzy czy pięć tysięcy szkół to jakim cudem Radwanie przybyło etatów nauczycielskich?

    co to znaczy 'sztucznie utrzymywać etaty' skoro liczba szkół drastycznie spada?
  • ~nauczyciel_z_likwidowanej_szkoły
    (2012-02-24 14:42)
    Nie mogę czytać już tekstów tego krętacza Radwana! Ten człowiek nie ma pojęcia o jakichkolwiek uregulowaniach prawnych dotyczących szkolnictwa, nie zna KN ani UoSO. Gmina NIE MA obowiązku zapewniania pracy NIKOMU i tak będzie w przypadku nauczycieli z mojej szkoły! Logiczne jest, że skoro inna szkoła ma pełną obsadę to nie potrzebuje dodatkowych pracowników. A w kwestii odpraw, nauczyciele mianowani i dyplomowani otrzymają 6 miesięczną odprawę tj. 6 miesięczne wynagrodzenie zasadnicze natomiast kontraktowi , i to tylko ci, którzy mają umowę na czas nieokreślony na ogół 2 miesięczne. Żaden luksus w porównaniu z perspektywą braku pracy...Zapraszam do Olsztyna, spróbujcie znaleźć tu zatrudnienie w zawodzie...KOSZMAR
  • ~janek344
    (2012-02-24 12:42)
    Od lat "mówi się"( kto ?), że trzeba zlikwidować Kartę Nauczyciela ale nikt - jak dotąd - nie miał odwagi by to zrobić. Podobnie wygląda wprowadzenie liczników dla adwokatow i lekarzy a takżę KRUS. Dopóki istnieją przywileje nie będzie w Polsce dobrobytu. Również przywileje emerytalne nie powinny obowiązywać. Wszyscy powinniśmy być traktowani przez pańśtwo jako obywatele mający jednakowe prawa .
  • ~Grażyna
    (2012-02-24 12:26)
    u nas świętymi krowami są nauczyciele,lekarze i,bogacze i urzędnicy.Czy nie za wiele na biedny kraj?
  • ~Pocałujcie mnie w (_!_)
    (2012-02-24 11:19)
    Chciałbym wiedzieć, czy to prawda, że redaktor Radwan do niedawna był pracownikiem MEN? Nagle przeszedł z MEN do Dziennika, gdzie zajmuje się opluwaniem nauczycieli i lizaniem tyłków samorządom i ministerstwu.
    Co do zwolnień - w mojej szkole w związku z reformą wczoraj 5 osób dowiedziało się, że straci pracę. Nikt nie będzie im szukał nowej szkoły. Taki obowiązek jest tylko przy likwidacji. Troje z nich ma kilka lat do emerytury - z pewnością znajdą zatrudnienie.
  • ~Kolos
    (2012-02-24 10:55)
    Ot i socjalizm, socjalizm i jeszcze raz socjalizm.
  • ~belfer
    (2012-02-24 10:28)
    a ja byłam pewna, ze w karcie mowa o 6 miesięcznej odprawie, to skad 9? Nieprawda, ze samorząd martwi się o nauczyciela zlikwidowanej placówki - sam musi zadbać o nowe miejsce pracy. Może tak dziennikarze zaczną rzetelnie pisać artykuły SPRAWDZAJAC informacje. Sytuacja w kraju i tak jest już goraca, nie trzeba jej podgrzewać
  • ~Ostatni gasi światło
    (2012-02-24 10:05)
    To jest rząd, czy SYNDYK? POtrafią tylko jedno - LIKWIDOWAĆ. Do tego nie trzeba się znać na niczym.
  • ~asd
    (2012-02-24 10:00)
    A co z tymi nauczycielami co poszli na wczesne emerytury i dalej zajmują etaty może by tak ich pogonić
  • ~XYZ
    (2012-02-24 09:51)
    Jeżeli bezrobocie dotyka nas wszystkich, to nauczyciele nie mogą być pod ochroną. Jeżeli liczba uczniów zmalała o 1mln, to powinna proporcjonalnie zmaleć liczba nauczycieli. Za parę lat dojdzie do tego, że w małych szkołach liczba uczniów będzie równa liczbie nauczycieli. Karta Nauczyciela jest reliktem z poprzedniej epoki i powinna być jak najszybciej znowelizowana.
  • ~wer
    (2012-02-24 09:48)
    Szkoły nauczają coraz gorzej i jest to wina i rządu i nauczycieli-jedni świadomie wycinają przedmioty ( historia , geografia itp ) a drudzy mają ciepłe posadki i w szkołach urządzają sobie kluby KOŁTUŃSTWA jednocześnie demoralizując młodzież i tak po kilku lekcjach szanowni nauczyciele zabierają manatki i uciekają z posadki do domku
  • ~radykał
    (2012-02-24 09:42)
    Chyba nadszedł już czas wprowadzić w Polsce stan wyjątkowy np. na 2 lata i zacząć wszystkie" klocki" układać od nowa z konstytucją włacznie.Przecież anarchia i paradoksy na skalę rekordów światowych to aktualna "normalność" Polska.Paradoksalne przywileje,nauczycieli,niektórych służb mundurowych,ogromnej ilośći w budżetówce totalny bałagan w służbie zdrowia itd nie da się już rozwiązać w oparciu o istniejące prawa,gdyż anarchia na to nie zezwala.Tylko radykalne działanie wzorem Piłsudskiego może przywrócić normalność tego panstwa.To nic że będzie trzeba zawiesić swe członkowstwa w różnych światowych organizacjach,że okresowo więzienia trzeba będzie powiekszyć by ubezwłasnowolnić oszołomów i anarchistów którzy dzisiaj prowadzą kraj ku totalnej zagładzie.
  • ~maniek
    (2012-02-24 09:41)
    następna grupa darmozjadów wywalczyła przywileje... nie dziwie się, że trzeba pracować do śmierci jeżeli jest tylu chętnych do żłobu.
  • ~dlatego
    (2012-02-24 09:40)
    razem z rodzinami to kilkaq miln głosów na PO w wyborach...