To koniec liceów ogólnokształcących. Znikną już od września

| Aktualizacja:

Będzie mniej lekcji historii, polskiego, biologii, chemii i geografii. Więcej - zdrowia i urody. Od września licea przestaną być ogólnokształcące, a staną się specjalistyczne.

wróć do artykułu
  • ~marco- Reforma
    (2012-02-09 01:15)
    Tusk kształci debili!
  • ~monte
    (2012-02-04 00:10)
    no to super...PO chce wyprodukowac mase idiotow,takimi lepiej sie steruje.
    wiekszosc 15 latkow NIE WIE co chce robic w przyszlosci!jak moga decydowac czego sie uczyc,co bardziej im sie przyda?
    do czego dojdzie w tym kraju...
  • ~sowa
    (2012-02-04 14:20)
    POtomatołki nie chcą kształcić mądrzejszych od siebie,uważaja że do pracy na zmywaku w Niemczech czy Anglii wystarczy podstawówka.Ręce opadają i pięść się zaciska patrząc na degradację gospodarki,oświaty,ochrony zdrowia,kultury i obywateli.Jak długo ta klika kręcąca lody dla swoich będzie gnębić pozostałą większość społeczeństwa?
  • ~dorota163
    (2012-02-04 13:02)
    czytając artykuł stwierdzam, że w poprzednim systemie z ogólnym wykształceniem było tragicznie, bo jak autorom artykułu mogło wyjść z obliczeń, że 3 godziny tygodniowo przez trzy lata to 90 godzin historii?
    "Obecnie na naukę historii w liceum było poświęcone 150 godzin. Będzie tylko 60"
    czyżby rok szkolny trwał tylko 10 tygodni?
    dla tych którzy mieli stanowczo zbyt mało matematyki w szkole podaję schemat wyliczenia:
    90 godzin / 3 lata = 30 godzin rocznie mniej
    30 godzin / 3 godziny mniej tygodniowo = 10 tygodni
    nie doczytałam, że planowane jest ograniczenie liczby godzin matematyki, więc może jest nadzieja, że będzie jej więcej i wtedy Ci, którzy teraz tak strasznie lamentują przeliczą sobie, że dane podane w artykule są absurdalne?
    Wykształcenie ogólne to nie tylko historia i język polski, ale również matematyka na odpowiednim poziomie :)
  • ~Uczeń
    (2012-02-04 11:34)
    Polski system edukacyjny( o ile można to nazwać "systemem") to porażka. Uczymy się wszystkiego i niczego, a po studiach i tak pracę znajdują nieliczni.
  • ~TadF
    (2012-02-04 02:33)
    Kiedys byly takie szkoly jak Liceum, Zawodowka i Technikum - KOMU TO PRZESZKADZALO !!!
  • ~IKS
    (2012-02-04 01:35)
    Nieuk chce produkować nieuków. Badania wykazały, iż najgorsze wyniki na maturach mają uczniowie klas profilowanych więc należy na te klasy przeksztalcić licea. Ciekawe jak po tych zmianach będą wyglądały studia. Bo po maturze będą same matoły.po studiach chyba super matoły.Młodzież- nie dajcie się ogłupiać. Kto z rodziców będzie miał forsę to chodził będzie na korki lub do drogich szkół prywatnych, reszta biedoty do roboty a nie na studia.
  • ~Wspomnienia Tuska
    (2012-02-04 01:31)
    ze szkoly...Kopalem pilke...eee...iuuuu...aa kopalem pilke...eee...kopalem pilke..bardzo milo wspominam moja szkole..chcialbym aby kazda byla taka...
  • ~Pilkarze i dziwki
    (2012-02-04 01:17)
    bo w zasadzie po takiej szkole to juz nikim innym nie da sie zostac.
  • ~Zone zmuszasz
    (2012-02-04 01:15)
    ~Leoon2012-02-03 22:26
    czy pozwalasz aby wybierala sama?
  • ~Homo Sapiens
    (2012-02-04 00:43)
    Jaki to niby eksperyment? Eksperymentem można nazwać coś, co jeszcze nie było (wielokrotnie, przez wiele lat, w wielu ośrodkach) sprawdzane.
    Taki system, jaki nam ME planuje, funkcjonuje od lat w wielu krajach zachodnich, na przykład w Wielkiej Brytanii. I sprawdza się idealnie - ulice są pełne debili, którzy nic nie wiedzą i dają sobą manipulować. A czy mają poszerzoną wiedzę w wąskiej dziedzinie? Cóż, widocznie ja od sześciu lat trafiam tylko na kompletnych debili, bo jak do tej pory nie zauważyłam, żeby humanista faktycznie coś tam więcej wiedział, a informatyk prawidłowo umiał odpowiedzieć ile to jest 2+2x2 (sic!)
  • ~mmmm.
    (2012-02-03 23:51)
    Kuźwa, w następnych wyborach głosuje na Palikota...
    Mam ochote się spakować i ewakuować z tego kraju, bo jego polityka zaczyna mnie przerażać...
  • ~Bartek_Sp
    (2012-02-04 16:37)
    No i trzeba będzie wprowadzić nowe książki, dostosowane do nowego programu. A sam pomysł jak dla mnie kretyński i idiotyczny. W zeszłym roku skończyłem szkolę średnią, i uważam że matury już w tej chwili są za łatwe, a mimo to cześć osób nie zdaje ich na poziomie podstawowym! Jeżeli zmniejszymy ilość godzin to niestety społeczeństwo będzie jeszcze głupsze, wiem ze słowa bardzo ostre, ale taka jest prawda. Już w tym momencie widać że bardzo dużo osób ma trudności z podstawowymi rzeczami z zakresu wszystkich przedmiotów. Wiadomo że nie każdy potrafi być geniuszem ze wszystkich przedmiotów, ale podstawy każdego powinien znać! Np. Humaniści powinny znać podstawowe prawa fizyki. Niby będą jakieś bliki tematyczne, tylko czy one wyczerpią temat w całości? Ale co w przypadku takim jeśli humanista będzie chciał iść na kierunek niekoniecznie humanistyczny, np. na geografie społeczno-ekonomiczną, będzie dobrze radził sobie w części społecznej, ale co z częścią ekonomiczną, oczywiście uczeń po profilu ekonomicznym będzie miał problem w drugą stronę. A w przypadku tej specjalności trzeba umieć zagadnienia z ekonomi, ale i też np. z socjologii czy psychologi. Ta reforma to jest niestety krok w tył. Uczniowie się cieszą bo będzie jeszcze mniej przedmiotów do nauki, i nie będą musieli uczyć się tych "zbędnych" rzeczy, ale mogą oni wszyscy jeszcze tego bardzo żałować... nie dostana się na dobre studia, a później do pracy też ciężko będzie się dostać dobrej. Specjalizacja specjalizacja, ale niektóre nauki potrzebują pogodzenia dwóch lub większej ilości "specjalności"
  • ~W.
    (2012-02-03 23:20)
    To jest istna tragedia. Przez lata mieliśmy najwyższy poziom edukacji, a teraz - począwszy od wprowadzenia gimnazjów, przez sześciolatki w pierwszych klasach - wszystko się niszczy i ogłupia tym samym społeczeństwo, zaczynając już od najmłodszych lat... Ja wiem, że ludzie głosujący na PO muszą teraz dostać "po d*pie", żeby zrozumieć swój błąd, ale czemu MY wszyscy, cały Naród, mamy na tym cierpieć?!
  • ~Antytusek
    (2012-02-03 22:56)
    To nawet nie sabotaż wobec tożsamości narodowej! To realizacja planu wynarodowienia nie gorszego niz tzw. edukacja w casach okupacji hitlerowskiej! Cel - wyprodukować pokolenie nie znajace jezyka ojczystego, nie znajace historii swojej ojczyzny, totalnie niedouczone z widzy ogólnej, za to przydatne do wykonywania zadań w obrebie małego folwarku...chyba jednak zwierzecego! Tacy obywatele nie beda protestować - jak dostaną żreć i igrzyska w stylu TVN i jego produkty będą bezproblemowi. W jakim chorym umyśle powstał taki projekt? - możliwe, że to pomysł masonerii wcielany w życie przez Partię, która już zmanipulowała dużą część narodu.
  • ~daras
    (2012-02-03 22:58)
    do student biologii
    Właściwie to tylko ręce można załamać. Redukujesz czlowieka do jego zawodu, fachu który wykonuje. Idzie potem taki biolog na wybory i każdy kit daje sobie wcisnąć bo o świecie, historii, literaturze nie ma zielonego pojęcia. 4 lata liceum wkładały kiedyś ludziom KANON wiedzy ogólnej. Skąd 15 latek może wiedzieć w jaką stronę rozwiną sie jego zainteresowania? Co go wciągnie? Ogólniak otwierał świat. A teraz .. ech.. szkoda gadać...
  • ~Maturzysta do KLEKSA
    (2012-02-03 22:55)
    KLEKS sorry ale władce oglądam na tvn lecz muszę bronic maturzystów i w przerwie rozwiązałem Twoje zadanie Dziadek 69 lat Babcia 51i 9 miesięcy Dzieki za ciekawe zadanie A tak a propos STOP ACTA
  • ~emeryt
    (2012-02-03 22:50)
    Reforma jeszcze bardziej ograniczy "wiedzę" uczniów, rany jeszcze gorzej, to totalny analfabetyzm - solidarnuchowa hall zaczęła, BRAWO solidarnuchy BRAWO, zmieść wszystko co się da - właściwie już nic nie ma!!! Polandia to totalne DNO od 1989 roku.Tylko chore ambicje władców i bieda całej populacji!
  • ~Leoon
    (2012-02-03 22:26)
    I BARDZO DOBRZE!!! Zauważcie, że w obecnym wymiarze godzin i obecnym stanie nic nie da sam napis czarno na białym, że mamy te 160 godzin czegoś tam, a 100 czegoś tam, ponieważ z powodu nawału informacji nie jesteśmy w stanie wyciągnąć z nich zbyt wiele! ŚWIETNA REFORMA, tylko czekam! Wreszcie trochę samodzielności. Wiedz dla chętnych! Świat stoi otworem, nareszcie! ZObaczymy, jak duży procent naszej młodzieży ma CHĘĆ do nauki, a nie jest bezmyślnie zmuszana.
  • ~c
    (2012-02-03 22:08)
    Scyzoryk się w kieszeni otwiera.
    W LO, 20 lat temu, nie lubiłem historii i polskiego, ale dzieki temu, że czegoś się _musiałem_ nauczyć, teraz potrafię zrozumieć kulturowe czy historyczne odniesienia w czytanej książce, oglądanym filmie, czy po prostu w rozmowie z kimś.

    Jak ktoś się nie ma nauczyć wszystkiego w minimalnym zakresie to jego sprawa, ale niech to nie będzie człowiek z maturą.l