Pod koniec lutego 2024 r. Społeczny zastępca RPD Jan Gawroński zaapelował o likwidację barier sensorycznych w szkołach. Jako przykład podał rezygnację z głośnych dzwonków. Te mogą przeszkadzać uczniom z nadwrażliwością słuchową. Rekomendowanym rozwiązaniem jest zastąpienie tradycyjnych dzwonków łagodnymi melodiami. Polecane też są pokoje wyciszenia dla uczniów.

Reklama

Poznań rezygnuje z dzwonków już od stycznia 2024 r.

Poznań zaplanował na 2024 r. wydatki w wysokości 500 000 zł na zastąpienie w szkołach tradycyjnych, głośnych dzwonków szkolnych. Nowe emitują przyjemniejsze dźwięki. Nie drażnią uczniów nadwrażliwych na hałas. Projekt pilotuje dyrektor wydziału oświaty poznańskiego magistratu Przemysław Foligowski. Działanie te mają ograniczyć hałas przede wszystkim w szkołach podstawowych.

Nie jest to fanaberia w przypadku, gdy w szkole są uczniowie np. w spektrum autyzmu. Dla nich ten tradycyjny dzwonek, to dodatkowy stres.

P. Foligowski:

Reklama
  • „Potrzebę wprowadzenia takiego rozwiązania zgłaszały nam rady rodziców i dyrektorzy szkół, głównie podstawowych. Postanowiliśmy zabezpieczyć pieniądze na ten cel. Zmiany wpłyną m.in. na ograniczenie hałasu w szkole”.
  • „Pieniądze będą przekazywane na wniosek dyrektorów szkół. Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie. Od tego zależy, czy o podobną rezerwę finansową będziemy wnioskować również w przyszłym roku”.

źródło informacji: własne i SS PAP