Wspólny kierunek, realizowany przez trzy uczelnie, powstaje jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku pracy na wysoko wykwalifikowaną kadrę, która będzie zdolna do projektowania, wdrażania i nadzorowania procesów związanych z rozwojem energetyki jądrowej w Polsce. Studia zostaną uruchomione na podstawie trójstronnej umowy, którą zawarli rektorzy AGH, Politechniki i UEK i będą prowadzone w ramach dyscyplin:
- inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.
- nauki o zarządzaniu i jakości.
Za realizację programu odpowiadają:
- Wydział Energetyki i Paliw AGH
- Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej
- Instytut Zarządzania UEK
Koordynacją organizacyjną i administracyjną zajmie się Wydział WEiP AGH.
Transformacja energetyczna
Utworzenie wspólnego kierunku inżynieria i zarządzanie w energetyce jądrowej to strategiczna inicjatywa edukacyjna, wpisująca się w założenia krajowej transformacji energetycznej i planowanego rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Budowa elektrowni jądrowych oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w tym sektorze wymaga przygotowania interdyscyplinarnej kadry – łączącej kompetencje techniczne z wiedzą z zakresu zarządzania projektami, procesami i bezpieczeństwem –powiedział prof. Jerzy Lis, rektor AGH w Krakowie.
Prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej zaznaczył, że powołanie nowego kierunku wpisuje się też w strategiczne cele jego uczelni: Oferujemy już na Politechnice Krakowskiej studia na kierunkach energetyka oraz energetyka jądrowa, prowadzone w kooperacji z czołowymi europejskimi ośrodkami badawczymi. A teraz rozszerzamy nasze portfolio edukacyjne o unikatową na polskim rynku nowość. Będziemy wspólnie kształcić inżynierów z menedżerskim przygotowaniem do zarządzania procesami inwestycyjnymi w sektorze energetyki niskoemisyjnej, sprawnymi także w szerokiej współpracy z firmami, instytucjami naukowo-badawczymi i administracją publiczną.
Prof. Bernard Ziębicki, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie podkreślił, że inicjatywa wspólnego kierunku, łączącego kompetencje techniczne z wiedzą ekonomiczną i wiedzą o zarządzaniu, jest niezwykle potrzebna: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wnosi do tej współpracy doświadczenie w zakresie kierowania projektami, finansowania inwestycji, analizy ryzyk oraz polityki i regulacji sektora energetycznego – umiejętności kluczowych dla skutecznego wdrażania nowoczesnych technologii jądrowych – podkreśla prof. Ziębicki.
Praca dla absolwentów
Absolwenci kierunku będą przygotowani do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze jądrowym – zarówno w instytucjach publicznych, jak i w krajowych i międzynarodowych firmach technologicznych, energetycznych i inżynieryjnych. Pierwsi studenci na nowym kierunku rozpoczną kształcenie w semestrze letnim roku akademickiego 2025/2026 (rekrutacja zimą 2026). Maksymalna liczba przyjętych osób w pierwszym naborze to 40 osób. Absolwenci inżynierii i zarządzania w energetyce jądrowej ukończą studia ze wspólnym dyplomem AGH, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Ekonomicznego.