Na egzaminie maturalnym w 2026 roku nadal nie trzeba będzie mieć trzydziestu procent z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego. Nowością jest to, że osoby poprawiające egzamin będą mogły wybrać inny język obcy jako przedmiot obowiązkowy niż ten, który zdawały poprzednio. Natomiast dla uczniów z ograniczoną znajomością języka polskiego, wprowadzono możliwość skorzystania z dostosowanej formy egzaminu – z wyłączeniem języków obcych i języka mniejszości narodowej.
Zgodnie z nowymi przepisami osoby z wykształceniem średnim branżowym będą miały możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego, tak jak absolwenci branżowej szkoły II stopnia. Projekt można opiniować do 29 lipca 2025 roku.
Odwołanie się od wyników matury
Zmianie ulegnie możliwości odwoływania się od wyniku egzaminu maturalnego. Jak czytamy w projekcie: "odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów może dotyczyć wyłącznie zadań, w których zdający tworzy własny tekst lub własne rozwiązania zadań". Nie będzie więc można składać odwołań dotyczących zadań zamkniętych.
Zachowana zostanie możliwość wglądu do ocenionej pracy, ale tylko przez przez trzy miesiące - zamiast obecnych sześciu - od ogłoszenia wyników. Jeśli dojdzie do rozbieżności między oceną egzaminatora a egzaminatora-weryfikatora, ostateczny głos będzie miał przewodniczący zespołu egzaminatorów. Proponuje się również dodanie przepisu stanowiącego o tym, że egzaminatorów-weryfikatorów nie wyznacza się w przypadku, gdy prace egzaminacyjne są sprawdzane przez egzaminatorów z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych.
Zmiany w maturze międzynarodowej
Projekt obejmuje również zapisy dotyczące osób z dyplomem IB, czyli matury międzynarodowej. Będą one mogły przystąpić do wybranych przedmiotów maturalnych w części pisemnej lub ustnej, zgodnie z aktualnymi przepisami. W przypadku absolwentów szkół dwujęzycznych dopuszczono rozwiązywanie dodatkowych zadań w języku obcym nowożytnym, który był językiem wykładowym w szkole – m.in. w matematyce, biologii czy geografii.