Zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektora CKE Roberta Zakrzewskiego w piśmie skierowanym do Rzecznika Praw Obywatelskich, "okręgowe komisje egzaminacyjne wydadzą zainteresowanym maturzystom informację o wynikach egzaminu przed 8 lipca 2025 r.".

RPO zwrócił się do CKE po otrzymaniu sygnału od jednego z uczniów, że w wyjątkowych przypadkach jedna z OKE już wcześniej wydawała takie informacje. Chodziło o osoby aplikujące na studia w krajach, gdzie rekrutacja kończy się przed oficjalnym ogłoszeniem wyników w Polsce.

Zakrzewski potwierdził, że takie rozwiązanie będzie dostępne dla wszystkich uczniów w podobnej sytuacji. "Podobnie jak w latach ubiegłych okręgowe komisje egzaminacyjne będą wszystkim maturzystom zainteresowanym uzyskaniem informacji o wynikach egzaminu maturalnego przed 8 lipca 2025 r. wydawały informację o wynikach egzaminu maturalnego" – zapewnił.

Matura 2025. Wyniki przed 8 lipca? Dyrektor CKE odpowiada

Aby otrzymać taki dokument, niezbędne będzie przedstawienie odpowiednio udokumentowanego wniosku, który potwierdza aplikację na zagraniczną uczelnię, wymagającą wcześniejszego przedstawienia wyników.

Reklama

RPO zaznacza, że sprawa jest poważna – do jego biura wciąż wpływają kolejne zapytania od maturzystów, którzy obawiają się, że z powodu późnego ogłoszenia wyników nie zdążą z rekrutacją na uczelnie w Danii czy Szwecji.

"Problem związany z rekrutacją polskich maturzystów na studia w Danii był już w poprzednich latach poruszany przez RPO. Wynika on z ustalenia terminu ogłaszania wyników egzaminu maturalnego i wydania stosownych dokumentów (m.in. świadectw), który utrudnia lub uniemożliwia kandydatom z Polski podjęcie studiów w Danii. W 2025 r. sytuacja ponawia się, ponieważ rekrutacja na studia w Danii trwa do 5 lipca 2025 r., a świadectwa maturalne w Polsce będą wydane dopiero trzy dni później - 8 lipca" – przypomina Biuro RPO.

Sprawa była wcześniej omawiana pomiędzy Rzecznikiem a Centralną Komisją Egzaminacyjną. W zeszłym roku dyrektor CKE poinformował, że zmiana terminu ogłoszenia wyników nie wchodzi w grę.

Reklama

W rozmowie z PAP z grudnia ubiegłego roku Zakrzewski tłumaczył: "Nie może być tak, że na niektórych świadectwach jest ona inna, bo dokument będzie wówczas nieważny. Rozumiem zdających i uczelnie wyższe, które chciałyby otrzymać wynik wcześniej, ale proces sprawdzania, weryfikacji, drukowania kilkuset tysięcy świadectw – trwa. To nie jest tak, że tym kilku osobom, o których mowa, coś zmienię w systemie, to nie jest takie proste".

Zapytany o możliwe zmiany w 2026 roku, odparł, że kalendarz nie został jeszcze ustalony. Jednak z doświadczeń dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych wynika, że zaświadczenia o wzięciu udziału w egzaminach i potwierdzenie, że świadectwa zostaną dostarczone, gdy zostaną wydane w Polsce, duńskie uczelnie akceptowały - dodał.

Źródło: PAP