Nie będę pilnować pijanych uczniów, którzy na studniówkach co roku byli plagą. Podobne podejście ma nasza dyrekcja – przekazała nam nauczycielka jednego z łódzkich liceów.

W związku z tym ani w tym, ani w przyszłym roku nie organizujemy studniówki. To już kolejny rok, właściwie nowa tradycja po pandemii - powiedziała. Zapytana czy nie ma protestów ze strony młodzieży albo rodziców, wskazała, że "właściwie nie, choć pojedyncze głosy sprzeciwu zdarzają się". Jednak występują sporadycznie - podkreśliła.

Nauczycielka zaznaczyła też, że "to nie jest pozbawianie młodzieży prawa do zabawy i świętowania". Kolejny już rok zamiast studniówki, organizujemy bal pomaturalny. W tym roku odbędzie się po egzaminach. Wówczas młodzież całą odpowiedzialność za swoje zachowanie bierze w 100 proc. na siebie - dodała.

Reklama

Zapytaliśmy uczniów tej szkoły czy faktycznie nie robi im różnicy bal maturalny zamiast studniówki. Większość naszych rozmówców potwierdziła słowa nauczycielki. Nie ma dla nas większego znaczenia, najważniejsze, że będzie jakakolwiek forma "imprezy" na koniec szkoły - podkreślają.

Reklama

Łódzka szkoła nie jest wyjątkiem, takich decyzji dyrektorów szkół w Polsce jest dużo więcej.

Matura 2025. Czym jest studniówka?

Studniówka to tradycyjny bal maturzystów odbywający się na około sto dni przed egzaminami maturalnymi. Najczęściej organizowany jest w styczniu lub lutym, Uczniowie przychodzą na niego w strojach wieczorowych, często z osobami towarzyszącymi. Obowiązkowym punktem każdej studniówki jest polonez, tańczony przez maturzystów.

Matura 2025. Ważne terminy

Egzaminy maturalne w 2025 roku rozpoczną się tradycyjnie obowiązkowym egzamianem pisemnym z języka polskiego.

• 5 maja – język polski (poziom podstawowy),

• 6 maja – matematyka (poziom podstawowy),

• 7 maja – języki obce (poziom podstawowy),

Kolejne dni to egzaminacyjne sesje z przedmiotów takich jak matematyka i geografia w językach obcych oraz inne przedmioty maturalne na różnych poziomach zaawansowania.