Nauczyciele, którzy 1 września 2024 r. uzyskali prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 88a Karty nauczyciela, mogą stracić prawo do rocznego, płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.

Reklama

Dzieje się tak w efekcie przepisów dotyczących tzw. emerytur czarnkowych. Wynika z nich, że jeśli nauczyciel nie chce skorzystać z wcześniejszej emerytury, ale jest już do niej uprawniony, nie będzie mógł skorzystać z płatnego urlopu dla poratowania zdrowia.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli

Ministerstwo Edukacji Narodowej określiło, że te prawo do przechodzenia na wcześniejsze emerytury będzie dotyczyło kolejnych grup nauczycieli, zgodnie z ich datą urodzenia. I tak:

  • 1 września 2024 r. uprawnienie do wcześniejszej emerytury zyskali nauczyciele urodzeni przed dniem 1 września 1966 r., (22,9 tys. osób)
  • 1 września 2025 r. - nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1966 r., a przed dniem 1 września 1969 r., (27,5 tys. osób)
  • 1 września 2026 r. będą to nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1969 r., (21,7 tys. osób)
Reklama

Od września uprawnienie straci 50 000 nauczycieli. Wychodzi więc na to, że urlop dla poratowania zdrowia będą mogli brać tylko młodzi nauczyciele, natomiast ci w średnim wieku już niekoniecznie - stwierdziła Urszula Woźniak z ZNP, cytowana przez Portal Samorządowy.

Trzy tygodnie zamiast roku urlopu

Zamiast urlopu dla poratowania zdrowia ministerstwo chce wprowadzić uprawnienie do urlopu na leczenie sanatoryjne lub rehabilitacyjne. Do niedawna Związek Nauczycielstwa Polskiego był pewien, że sprawę uda się załatwić korzystnie dla nauczycieli i że przepisy wprowadzone za czasów PiS i ówczesnego szefa MEN Przemysława Czarnka, obecne kierownictwo MEN zmieni.

Okazało się jednak, że nauczycielom, którym do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, MEN obiecuje tylko urlop na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Oznacza to zamianę rocznego, płatnego urlopu na trzytygodniowy płatny.

Likwidacja urlopu dla poratowania zdrowia?

ZNP chce przekonać minister Barbarę Nowacką do zmiany stanowiska w tej sprawie. MEN chce założyć maleńką plombę na wielką dziurę.Powiedziałabym, że ona faktycznie likwiduje urlop dla poratowania zdrowia- tak Urszula Woźniak z ZNP komentuje zamianę urlopu dla poratowania zdrowia na urlop na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. ZNP nazywa ten pomysł "dyskryminacyjnym" i chce walczyć z MEN w tej sprawie.

Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum - Oświata”, na pytanie, czy przypadkiem nie jest to wstęp do zmiany polegającej na stopniowym wygaszaniu uprawnienia nauczycieli do urlopu dla poratowania zdrowia, odpowiada, cytowany przez Portal Samorządowy: Moim zdaniem tak. Uważam też, że to jest ukłon w stronę samorządu.

Samorządowcy od jakiegoś czasu proponują, żeby za urlop dla poratowania zdrowia płacił ZUS, a nie samorząd. Ich zdaniem płatny roczny urlop oznacza podwójne wydatki: da nauczyciela, który korzysta z tego przywileju oraz dla nauczyciela, który musi go zastąpić.