O potrzebie zmiany oceny z zachowania mówi się od dawna. Jeszcze w 2022 r. Rzecznik Praw Obywatelskich apelował do ministra Przemysława Czarnka o wprowadzenie ocen opisowych. Chciał wprowadzenia odgórnej regulacji, które uniemożliwią dyrektorom szkół wstawianie do statutów szkół punktowej oceny zachowania.

Reklama

Teraz w tej sprawie zabrała głos minister edukacji. Ocena z zachowania jest bardzo dyskusyjna, bo jest kompletnie niemierzalna, bardzo często jest indywidualnym wynikiem relacji uczeń-nauczyciel- powiedziała w Radiu Zet Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej. Jej zdaniem "można się poważnie zastanowić, w jaki sposób oceniać zachowanie, czy musi to być parametryzowane na skali".

Jak ją można zmienić? - Mogłoby to być znacznie bardziej opisowe - mówi Barbara Nowacka i dodaje: - Bardzo szczegółowe działania zostawiam na razie ekspertom, którzy przeprowadzają badania.

Nowacka o religii: Zadbam o katechetów

Minister mówiła też o lekcjach religii. Jeszcze nie powstała nawet propozycja rozporządzenia. Zgodnie z przepisami, będę to konsultowała ze wszystkimi zainteresowanymi – kościołami, nauczycielami, związkami zawodowymi – zapowiada Barbara Nowacka, dopytywana w internetowej części programu Radia Zet o jedną lekcję religii w tygodniu.

Szefowa MEN, że nie może to wejść w życie szybko,. - Trzeba dać czas i tu będziemy wspierać, na przekwalifikowanie, na dodatkowe kursy. Zadbam o katechetów– zapewnia minister edukacji narodowej i dodaje: - Mam nadzieję, że Kościół też o nich zadba, bo pracują też na jego rzecz.