Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało we wtorkowym komunikacie o zatrzymaniu dwóch rektorów prywatnych uczelni z Konina i Szczecina oraz byłego rektora częstochowskiej Akademii Polonijnej.

Działanie zorganizowanej grupy przestępczej

Z informacji opublikowanej na stronie CBA, wynika, że jest to powiązane z prowadzonym przez funkcjonariuszy Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie wielowątkowego śledztwa w sprawie m.in. działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie, w zamian za przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych, wystawiali dokumenty, związane z ukończeniem studiów oraz dyplomami MBA, uprawniające do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Reklama

Zatrzymani

Poinformowano, że w czwartek, 6 czerwca 2024 r. funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie, na terenie województwa zachodniopomorskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego, zatrzymali trzech mężczyzn związanych ze środowiskiem akademickim niepublicznych uczelni wyższych. Zatrzymani to: Andrzej K., były rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie, Waldemar U. ,rektor Wyższej Szkoły Humanistycznej TWP w Szczecinie oraz Marek W., rektor Wyższej Szkoły Kadr Menadżerskich w Koninie.

Materiał dowodowy

Reklama

W komunikacie poinformowano, że z materiału dowodowego wynika, że zatrzymane osoby udzieliły korzyści majątkowej osobie reprezentującej Polską Komisję Akredytacyjną w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznej. "Celem przestępczego działania było bezprawne wywieranie wpływu na decyzje dotyczące uczelni wyższych, którymi zarządzali zatrzymani rektorzy" - napisano. Zostały przeszukane zarówno ich miejsca zamieszkania, jak i ich gabinety na uczelniach. Funkcjonariusze zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych oraz dokumentację o znaczeniu dowodowym.

Zarzuty przekupstwa i płatnej protekcji czynnej

"Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Prokurator przedstawił im zarzuty przekupstwa (art. 229 §1 i §4 k.k ) oraz płatnej protekcji czynnej (art. 230a § 1 k.k)" - napisano w komunikacie. Dodano, że wobec jednego podejrzanego zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50 tys. zł, dozoru policyjnego połączonego z zakazem kontaktowania się z w sposób bezpośredni lub pośredni z określonymi osobami. Były rektor został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące, a wobec trzeciego podejrzanego zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 tys zł, dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju, a także został mu zabrany paszport.

Afera Collegium Humanum eskaluje

Śledztwo nadzoruje Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Zespół prasowy CBA podkreślił, że sprawa jest rozwojowa. "To trzecia realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Rzeszowie w wątku dotyczącym handlu dyplomami niepublicznej uczelni wyższej Collegium Humanum" - napisano.