Z tematów wypracowania uczniowie byli bardzo zadowoleni. Większość pisała o buncie. Stwierdzili, że prostszego tematu nie mogli sobie wymarzyć. Z mojego puntu widzenia, jako nauczyciela, też to był prosty temat - powiedziała w rozmowie z Dziennik.pl polonistka Milena Cybulska – Rakoczy, dyrektorka Zespołu Szkół Rzemiosła im. Jana Kilińskiego w Łodzi.

Reklama

Trochę byli zaskoczeni ilością zadań zamkniętych, prawda-fałsz. Z reguły to było jedno maksymalnie dwa pytania. Dla większości uczniów, z którymi rozmawiałam, trochę podejrzane było, że te pytania były proste i zastanawiali się, czy dobrze przeczytali teksty. Oczywiście nie byli zaskoczeni tym, że były "Dziady". Ogólnie nie było nic nowego, co mogłoby ich zaskoczyć - dodała.

Reklama

Matura 2024. Język polski na poziomie podstawowym

7 maja o godz. 9.00 rozpoczął się pierwszy egzamin maturalny. Abiturienci napisali język polski na poziomie podstawowym. Na rozwiązanie zadań w arkuszu egzaminacyjnym mieli 240 minut (w Formule 2023) lub 170 minut (w Formule 2015). Według danych z CKE do egzaminu przystąpiło 274 861 osób.

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych trwa od 7 do 24 maja. Natomiast sesja egzaminów ustnych od 11 do 25 maja.

Matura - czas trwania egzaminów pisemnych

Egzaminy maturalne trwają od 2 do 4 godzin, w zależności od przedmiotu i poziomu. Najdłuższy był egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym - 4 godziny. Polski i informatyka na poziomie rozszerzonym będą trwać 3,5 godziny.

Przedmioty dodatkowe, poza informatyką - 3 godziny. Najmniej czasu przewidziano na egzamin z języka obcego na poziomie podstawowym, bo tylko 2 godziny.

Natomiast na język obcy na poziomie rozszerzonym przewidziano 2,5 godziny.

Rozmawiała Aneta Malinowska.