Jak podaje PAP, zapowiedź odczytania projektu padła 9 marca w trakcie spotkania wyborczego w Tychach. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia potwierdził, że posłowie zajmą się ustawą na najbliższym posiedzeniu Sejmu (20-22 marca): "My się tym z dumą zajmiemy i zajmiemy się specjalnie na posiedzeniu plenarnym, bo tego chcieli od nas Ślązacy".

Reklama

Posłowie KO potwierdzają nadchodzące zmiany

Posłanka KO Monika Rosa argumentowała powstanie projektu ustawy potrzebą uznania języka śląskiego za język regionalny. "Ślązacy i Ślązaczki to jedna z największych nieuznawanych mniejszości w Polsce" – wyjaśniła posłanka w trakcie styczniowej konferencji prasowej w Sejmie. Przytoczyła również dane ze spisu powszechnego, zgodnie z którymi 596 tys. 224 osoby zadeklarowały "narodowość śląską", a 467 tys. 125 osób posługiwanie się językiem śląskim.

Co oznacza uznanie języka mniejszości za język regionalny?

Reklama

Zgodnie z nowym projektem język śląski zostałby wpisany do Ustawy z dn. 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Tym samym uzyskałby ten sam status co język kaszubski. Uzyskanie statusu języka regionalnego oznaczałoby m.in., że języka śląskiego będzie można nauczać w szkołach (na takich samych zasadach jak języki mniejszości narodowych), z języka śląskiego będzie również można zdawać maturę (podobnie jak w przypadku języka kaszubskiego), a przedmiot nauczania otrzyma dofinansowanie państwa.

Powstała Rada Języka Śląskiego

W grudniu 2023 roku w Katowicach powstała Rada Języka Śląskiego (Rada Ślōnskigo Jynzyka). W skład rady wchodzi 21 osób, w tym pisarze, tłumacze, wydawcy książek, naukowcy i aktywiści promujący język śląski. Wśród członków Rady znalazł się m.in. pisarz Szczepan Twardoch. Członkowie rady chcą upowszechniać wiedzę na temat języka śląskiego. W głównych zadaniach rady umieszczono również takie zadania jak: rozstrzyganie wątpliwości językowych "w zakresie używania języka śląskiego we wszelkich jego dziedzinach", opiniowanie nazw, ustalanie zasad pisowni, a także współpraca z organami administracji rządowej. Na ostatnim posiedzeniu rada powołała zespół ds. edukacji, który zajmie się przygotowaniem programu nauczania języka śląskiego dla szkół [źródło: radaslonskigojynzyka.org].

Obietnica KO do spełnienia?

O zabezpieczeniu dofinansowania na tej projekt zapewnił w grudniu 2023 premier Donald Tusk prezentując budżet państwa na rok 2024. Jak podkreślił premier, w budżecie zapisano wydatki związane z językiem śląskim. Uznanie śląskiego za język regionalny to jedna z przedwyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej, wchodząca w skład programu "100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów".