Projekt: Tanie mieszkania na wynajem dla nauczycieli

Jak podaje krakowska Gazeta Wyborcza, projekt autorstwa Łukasz Wantucha (radny klubu Przyjazny Kraków) ma być odpowiedzią na problemy lokalowe młodych pedagogów. Nauczyciele początkujący– otrzymujący w roku 2023 pensję na poziomie 3690 zł brutto – mają problemy m.in. z opłaceniem wynajmu lub wzięciem kredytu na mieszkanie. Projekt zakłada wstępnie, że domy z lokalami na wynajem dla nauczycieli powstaną przy placówkach edukacyjnych. Jak wyjaśnia autor pomysłu, budowle mają mieć formę czteropiętrowych bloków, w których znajdzie się ok. 10-20 pomieszczeń typu "kawalerka".

Jakie koszty ponosiliby wynajmujący?

Reklama

Zgodnie z założeniami projektu koszty budowy pokrywałby deweloper, a inwestycja zostałaby spłacana w ratach przez miasto. Jak wyjaśnia Łukasz Wantuch wynajmujący ponosiliby jedynie koszty mediów, wywozu odpadów i koszty administracyjne. Opłata za czynsz ma być symboliczna: 1 zł w pierwszym roku użytkowania, 100 zł za drugi rok i 200 zł za trzeci rok. Główny warunek? Wynajmujący musi podjąć pracę w pobliskiej szkole lub przedszkolu. Jak podaje Gazeta Wyborcza, wstępny, szacunkowy koszt projektu to 200 mln złotych. Autor projektu szacuje, że tereny pod budowę podobnych inwestycji znajdą się w większości krakowskich dzielnic.

Reklama

Z jakim odzewem spotkał się projekt?

Jak podkreślają twórcy rozwiązania, jest to na razie wstępny pomysł, który wymaga konsultacji i zostanie poddany obradom. Sam projekt zdążył już wzbudzić duże zainteresowanie mediów. Opinie nauczycieli są w większości sceptyczne. Pedagodzy podkreślają, że ciężar problemu leży wciąż w niskich pensjach, a kontekst projektu zakłada (ich zdaniem), że nauczycieli w najbliższych latach "wciąż nie będzie stać na wynajem". W kontekście samego pomysłu wynajmu pojawia się również pytanie: co stanie się w sytuacji, gdy nauczyciel będzie chciał założyć rodzinę? Komentujący pomysł w mediach społecznościowych przypominają, że idea mieszkań służbowych dla nauczycieli funkcjonowała już m.in. w latach 70. i 80. Część osób zainteresowanych tematem ripostuje, że na – dość dynamicznym obecnie rynku wynajmu – najmłodsi nauczyciele faktycznie mogliby skorzystać finansowo, przynajmniej przez pierwsze lata pracy.

Ile zarabiał nauczyciel początkujący w 2023 roku?

Płaca nauczyciela zależy m.in. od stopnia awansu zawodowego, dodatków funkcyjnych, stażu pracy i godzin ponadwymiarowych. Pensja zasadnicza nauczyciela początkującego (z wykształceniem wyższym i przygotowaniem pedagogicznym) w 2023 roku wynosiła 3690 zł brutto. Stawka wynagrodzenia zasadniczego dla nauczyciela początkującego z innymi kwalifikacjami to 3 600 brutto. W zapowiadanym przez rząd projekcie podniesienia pensji dla nauczycieli przewidziano 33 proc. podwyżki dla nauczycieli początkujących.