Komisja edukacji: Jedna kandydatka, jednomyślne głosowanie

Posiedzenie komisji – otworzone przez wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego – szybko przeprowadziło proces głosowania. Kluby porozumiały się wcześniej odnośnie obsadzenia stanowisk przewodniczących komisji. KO zgłosiło jedną kandydatkę – Krystynę Szumilas, pozostałe kluby zrezygnowały z podania własnych kandydatur.

Kandydatura posłanki KO zyskała poparcie 28 osób, 2 wstrzymały się od głosu. Komisja wybrała również 5 wiceprzewodniczących. Posłanki Katarzyna Lubnauer i Kinga Gajewska zostały zgłoszone przez klub KO, PSL-Trzecia Droga zaproponował kandydaturę Wiesława Różyńskiego, a PiS Mirosławę Stachowiak-Różecką (była szefowa komisji z poprzedniej kadencji Sejmu). Ze zgłoszeniem kandydata wstrzymał się na razie klub Trzecia Droga-Polska 2050.

Reklama

Posłanka Kinga Gajewska, wybrana na jedną z wiceprzewodniczących komisji, zapowiedziała "nową jakość" działania składu prezydium.

Reklama

Głębsza współpraca z nauczycielami

Nowa przewodnicząca komisji rozpoczęła pracę od zapowiedzi zacieśnienia współpracy z nauczycielami. W swojej wypowiedzi posłanka nawiązała m.in. do kwestii podwyżek nauczycielskich, zapowiadanych przez klub KO jeszcze przed wyborami.

Pierwszą naszą decyzjązadeklarowała Szumilasbędzie 30-procentowa podwyżka dla nauczycieli. Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy debatować nad budżetem na 2024 r.

Posłanka podziękowała również za zaufanie i zapowiedziała, że komisja stanie się "forum dialogu". Wskazała, że kluczowym kierunkiem działania komisji będzie uczeń i jego dobro.

Chciałabym przywrócić zaufanie do nauczycieli, przywrócić godność zawodu nauczyciela. Środowisko nauczycielskie będzie tym środowiskiem, z którym będziemy w kontakcie, będziemy słuchać nauczycieli, przygotowywać rozwiązania prawne – zapowiedziała nowa przewodnicząca.

Krystyna Szumilas wskazała również na konieczność nawiązania głębszego dialogu z rodzicami, przypominając, że mają oni prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi poglądami. Do debaty zaprosiła również samorządy, posłów oraz organizacje pozarządowe.