Kontynuujemy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który realizowany jest od 2016 r. i pierwsza pięciolatka została zakończona, a w latach 2021-25 będziemy realizowali program w rozszerzonej wersji - powiedział.
Udało nam się zwiększyć środki na ten program (...) o 40 proc. W tej chwili jest to około 1 mld 80 mln zł na polskie czytelnictwo, realizowane przede wszystkim przez MKDNiS i Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz trzy instytucje, które są operatorami tego projektu, czyli Narodowe Centrum Kultury, Biblioteka Narodowa i Instytut Książki - podał.
Cztery priorytety
Gliński wymienił cztery komponenty (priorytety), z jakich składa się program. Są to: poprawa oferty bibliotek publicznych; inwestycja w infrastrukturę bibliotek publicznych; zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych; program dotacyjny dla bibliotek, promocja czytelnictwa.
Podał, że ponad 220 bibliotek w pierwszym okresie zostało zrewitalizowanych. Odnosząc się do Priorytetu 4 - Programu dotacyjnego dla bibliotek, promujący czytelnictwo - poinformował o nowym programie dotacyjnym dla bibliotek pod nazwą "Blisko". "Chodzi o to, żeby integrować społeczność lokalną wokół bibliotek, które zdaniem Glińskiego są centrami kultury" - dodał.
Ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) 2.0 na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce w latach 2021–2025. Program został przyjęty uchwałą 69/2021 Rady Ministrów.