Najefektywniej w Polsce kształci gimnazjum TWP w Ciechanowie. I to zarówno z matematyki, jak i języka polskiego – wynika z naszego rankingu. Ciechanowska szkoła ma w obu kategoriach najwyższe wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD). To miara uwzględniająca wyniki, z jakimi uczeń przyszedł do szkoły, i te, z którymi ją opuścił. Pokazuje więc, jak pracuje gimnazjum, a nie jak dobrych uczniów rekrutuje.
Reklama
Między listą szkół z najwyższym EWD i najlepszymi wynikami egzaminów gimnazjalnych widać znaczące różnice. Jeśli wziąć pod uwagę sam egzamin z przedmiotów humanistycznych, na pierwszym miejscu znalazłoby się Gimnazjum Dwujęzyczne nr 59 w Zespole Szkół nr 61 im. Tadeusza Reytana w Warszawie, które w zestawieniu EWD jest dopiero na 11. miejscu. W przedmiotach matematyczno-przyrodniczych wygrałoby natomiast Gimnazjum Akademickie w Toruniu (trzecie w rankingu uwzględniającym EWD).
Choć placówki niepubliczne również są obecne w czołówce naszego rankingu, to potwierdza się teza, że za efektywną edukację niekoniecznie trzeba płacić. Bo zdecydowaną większość wśród najlepszych szkół stanowią te gminne.
Gimnazja, które najlepiej uczą, są bardzo nierównomiernie rozsiane po Polsce. Najwięcej z pierwszej setki szkół znajduje się w województwie mazowieckim – i w przypadku przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych to ponad 30 placówek. Po blisko 10 z czołówki jest w województwach świętokrzyskim i wielkopolskim. W pierwszej setce jest najmniej szkół z Opolszczyzny i Lubuskiego. Jednak w tych województwach mieszka też najmniej młodzieży.
Choć większość najlepiej kształcących gimnazjów znajduje się w dużych miastach, to wskoczyć do czołówki udało się także kilkunastu szkołom z niewielkich miejscowości. Takich jak właśnie Ciechanów, świętokrzyska Oksa czy mazowiecki Skrzeszew.
A jaka jest recepta na najlepszą szkołę? Staramy się wprowadzać do nauczania jak najwięcej praktyki. Poza tym cenimy inicjatywę uczniów, cieszy nas, jeśli przychodzą z pomysłem np. ogólnoszkolnych zawodów brydżowych czy szachowych – wyjaśnia dyrektor Gimnazjum TWP Tatiana Sęk.
RANKING GIMNAZJÓW W WARSZAWIE - obszar matematyczny (zielony - miejsca 1-50; niebieski - miejsca 51-100; żółty - miejsca 101-150; czerwony - miejsca poniżej 150)
RANKING GIMNAZJÓW W WARSZAWIE - obszar humanistyczny (zielony - miejsca 1-50; niebieski - miejsca 51-100; żółty - miejsca 101-150; czerwony - miejsca poniżej 150)