Rozpoczęły się matury. Ponad 280 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło w środę po godz. 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Sukcesu, "połamania piór", trafienia w tematy i spokoju życzyli tegorocznym maturzystom za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
26 proc. maturzystów nie
zaliczyło egzaminu dojrzałości. Dla 19 proc. z nich jest jeszcze szansa na
poprawkę w sierpniu. Reszta musi poczekać do przyszłego roku.
Patologia na ustnych egzaminach maturalnych. Tajne w teorii pytania hulają po sieci, dzięki czemu część maturzystów zna zagadnienia jeszcze przed wejściem na egzamin i może się do nich przygotować. W efekcie im później ktoś zdaje maturę, tym ma większe szanse na lepszy wynik.
310 tysięcy maturzystów przystąpiło dziś do egzaminu dojrzałości z języka polskiego. 191 tysięcy z nich pisało ten egzamin według nowej formuły. Dotyczy to tych uczniów liceum, którzy uczą się zgodnie z nową podstawą programową.
W szkołach dla dorosłych co roku naukę rozpoczyna 130 tys. osób, ale egzamin zdaje tylko kilka procent z nich. A MEN wydaje na placówki 1,6 mld zł rocznie.
Nauczyciele z najlepszych szkół w Polsce
oceniają dla dziennik.pl próbną maturę i snują prognozy dotyczące tej właściwej. Czego się spodziewać? Czego obawiać? Na jakie
trudności natrafiali uczniowie?
Maturzyści zdawali dziś próbny egzamin języka nowożytnego na poziomie podstawowym. Egzamin rozpoczął się o godzinie 9.00 i trwał dwie godziny. Miał
zweryfikować wiedzę z zakresu rozumienia ze słuchu, tekstów pisanych
oraz tworzenia wypowiedzi na piśmie.
Czy odkupienie winy zwalnia z odpowiedzialności za popełnione czyny? -
to jeden z tematów, jakie podczas próbnej matury z języka polskiego
mieli do wyboru licealiści.