Niektórzy z maturzystów obstawiają "Potop" - zwracają uwagę, że ma on zniknąć ze spisu lektur obowiązkowych. - Moja polonistka przewiduje "Wesele" lub "Ludzi bezdomnych" - napisała z kolei Aneta na forum vinted.pl. Jednak zdecydowana większość zdających ma nadzieję, że tym razem CKE nie zdecydowało się na wzięcie na tapet dzieła Henryka Sienkiewicza.

Dramat Stanisława Wyspiańskiego pojawia się w typowaniach bardzo często. Argument? "Wesela" na maturze nie było bardzo dawno, do tego złożoność utworu daje wiele możliwości skonstruowania tematu.

Bardzo często wymienia również twórczość Tadeusza Borowskiego i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. - Ja obstawiam Holocaust, właśnie opowiadania Borowskiego. Duży nacisk mieliśmy na to, bo dyrektor jest członkiem CKE - napisał inny z użytkowników.

Najwięcej jednak typowań dotyczy "Dżumy" Alberta Camus, m.in. ze względu na to, że w tym roku przypada setna rocznica jego urodzin. Inni zwracają uwagę na inną rocznicę - 70 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. W związku z tym na listach pewniaków zagościła literatura wojenna, w tym m.in. "Gloria Victis".

- Zdarzyło się choć raz, odkąd jest nowa matura, że przypadła jakaś rocznica i była lektura z tym motywem ? Bo ja sobie nie przypominam - komentuje z kolei Cubaza.

Wygląda jednak na to, że typowania maturzystów są w gruncie rzeczy ich pobożnymi życzeniami.



Wierzę w otwarte umysły CKE i wierzę, że w tym roku będzie świeże zaskoczenie, a nie znowu "Chłopi", "Lalka", "Chłopi", "Lalka", "Dziady", "Lalka", "Chłopi" - napisał Mateusz.

Reklama

Jeśli przebrnąć przez wszystkie dyskusje dotyczące tego, co może pojawić się na maturze pisemnej z języka polskiego, to okaże się, że wspomniane zostały prawie wszystkie lektury.Pozostaje więc cierpliwie czekać - wszystko wyjaśni się jutro o 9 rano.

Arkusze i przykładowe odpowiedzi już jutro w serwisie dziennik.pl. Śledź na bieżąco na Facebooku!