Niektórzy z maturzystów obstawiają "Potop" - zwracają uwagę, że ma on zniknąć ze spisu lektur obowiązkowych. - Moja polonistka przewiduje "Wesele" lub "Ludzi bezdomnych" - napisała z kolei Aneta na forum vinted.pl. Jednak zdecydowana większość zdających ma nadzieję, że tym razem CKE nie zdecydowało się na wzięcie na tapet dzieła Henryka Sienkiewicza.

Reklama

Dramat Stanisława Wyspiańskiego pojawia się w typowaniach bardzo często. Argument? "Wesela" na maturze nie było bardzo dawno, do tego złożoność utworu daje wiele możliwości skonstruowania tematu.

Bardzo często wymienia również twórczość Tadeusza Borowskiego i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. - Ja obstawiam Holocaust, właśnie opowiadania Borowskiego. Duży nacisk mieliśmy na to, bo dyrektor jest członkiem CKE - napisał inny z użytkowników.

Najwięcej jednak typowań dotyczy "Dżumy" Alberta Camus, m.in. ze względu na to, że w tym roku przypada setna rocznica jego urodzin. Inni zwracają uwagę na inną rocznicę - 70 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. W związku z tym na listach pewniaków zagościła literatura wojenna, w tym m.in. "Gloria Victis".

- Zdarzyło się choć raz, odkąd jest nowa matura, że przypadła jakaś rocznica i była lektura z tym motywem ? Bo ja sobie nie przypominam - komentuje z kolei Cubaza.

Wygląda jednak na to, że typowania maturzystów są w gruncie rzeczy ich pobożnymi życzeniami.

Reklama

Wierzę w otwarte umysły CKE i wierzę, że w tym roku będzie świeże zaskoczenie, a nie znowu "Chłopi", "Lalka", "Chłopi", "Lalka", "Dziady", "Lalka", "Chłopi" - napisał Mateusz.

Jeśli przebrnąć przez wszystkie dyskusje dotyczące tego, co może pojawić się na maturze pisemnej z języka polskiego, to okaże się, że wspomniane zostały prawie wszystkie lektury.Pozostaje więc cierpliwie czekać - wszystko wyjaśni się jutro o 9 rano.

Arkusze i przykładowe odpowiedzi już jutro w serwisie dziennik.pl. Śledź na bieżąco na Facebooku!