Od dwóch lat Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) apeluje o zmianę harmonogramu wydawania świadectw, mając na uwadze prawo obywateli Unii Europejskiej do nauki i swobodnego przemieszczania się po krajach członkowskich.
W 2023 i 2024 roku poprzedni dyrektor CKE, Marcin Smolik, tłumaczył, że w harmonogramie nie uwzględnia się terminów rekrutacji na zagranicznych uczelniach, ponieważ różnią się one w zależności od kraju. Zamiast tego wprowadzono doraźne rozwiązanie w postaci zaświadczeń dla osób aplikujących na uczelnie za granicą.
Matura 2025. Dyrektor CKE nie zmieni terminów wydawania świadectw
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do dyrektora CKE z prośbą o możliwość wcześniejszego wydania wyników matur dla tych, którzy tego potrzebują. Nowy dyrektor, dr hab. Robert Zakrzewski, odpowiedział jednak, że przepisy nie pozwalają na zmianę ustalonego harmonogramu wydawania świadectw ani na wcześniejsze wydawanie wyników.
Jak wyjaśnił Zakrzewski, procedura wcześniejszego wydawania świadectw została skonsultowana z dyrektorami okręgowych komisji egzaminacyjnych, odpowiedzialnymi za proces przeprowadzania i oceniania egzaminów. Jak napisano w odpowiedzi zamieszczonej na stronie RPO: "brak jest możliwości wprowadzenia zaproponowanego w Państwa piśmie rozwiązania".
Matura 2025. Problemy organizacyjne i formalnoprawne
Dyrektorzy komisji zwrócili uwagę na problemy organizacyjne, takie jak brak zasobów niezbędnych do realizacji wniosków o wcześniejsze wydanie świadectw. Zakrzewski zaznaczył również, że przepisy wymagają równego traktowania wszystkich zdających, a świadectwa muszą mieć jednolitą datę wydania.
Nadzieje na zmiany w 2026 roku
Dyrektor CKE zadeklarował jednak, że podejmie działania mające na celu możliwość wcześniejszego wydawania świadectw maturalnych w 2026 roku. Na razie jednak maturzyści, którzy chcieliby rozpocząć studia w Danii, będą musieli znaleźć alternatywne rozwiązania.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Źródło: Media, Dziennik Gazeta Prawna