Błąd kardynalny można popełnić na maturze z języka polskiego, a dokładniej w ostatniej części egzaminu, czyli rozprawce. Występuje on w momencie, gdy uczeń wykazuje się zupełną nieznajomością lektur obowiązkowych.

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna błąd kardynalny to „błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający, oraz kontekstu interpretacyjnego przywołanego przez zdającego”.

Reklama

Błąd kardynalny. PRZYKŁAD

Gdy mamy do napisania rozprawkę o pracy i piszemy, że Stanisław Wokulski nie miał żadnej pracy, nic nie robił przez całe dnie, a jedynie zabiegał o to, by przypodobać się Helenie Stawskiej.

Egzamin maturalny w 2023 r. zostanie przeprowadzony w 2 formułach 2015 (dla absolwentów 3 letniego liceum i 4 letniego technikum) i 2023 (dla absolwentów 4 letniego liceum (od 2023 r.) i 5 letniego technikum (od 2024 r.) z przedmiotów obowiązkowych (część pisemna oraz ustna) i dodatkowych w części pisemnej. Podział ten jest konsekwencją, przeprowadzonej w 2017 r., reformy szkolnictwa likwidującej gimnazja. Matury w obu formułach odbędą się w tym samym terminie.