W Banku Pekao S.A. młodzi ludzie do 26. r.ż. mogą bankować za darmo. Otwierając Konto Przekorzystne dla młodych, nie ponoszą opłat za: prowadzenie konta, obsługę karty, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie, a także za przewalutowanie przy płatności kartą za granicą. Do tego mają dostęp do nowoczesnej aplikacji PeoPay, dzięki której można m.in. zapłacić telefonem za zakupy (Google Pay, Apple Pay, Blik), kupić bilety komunikacji miejskiej czy opłacić parking. Młodzi otrzymują również zniżki do 30 proc. w ponad 2 tys. sklepów w ramach programu „Galeria Rabatów”.

Pakiet podróżnika

Kolejny atrakcyjny dla studentów produkt Banku Pekao S.A. to Pakiet podróżnika, czyli Konto Przekorzystne z legitymacją studencką ISIC. Jakie daje on korzyści? Za otwarcie konta online można otrzymać bezpłatną przez rok międzynarodową legitymację studencka ISIC, wraz z ubezpieczeniem podróżnym za granicą. Legitymacja ta zapewnia wiele zniżek i ulg. Objęta jest patronatem UNESCO i akceptowana w 130 krajach. Dokument potwierdza, że jej posiadacz jest studentem, a to z kolei pozwala na korzystanie z ulg i przywilejów należnych studiującym w danym kraju. Do tego student otrzymuje wszystkie korzyści związane z Kontem Przekorzystnym. Osoby, które otworzą Konto Przekorzystne na dedykowanej stronie pekao.com.pl/konto-dla-studenta oraz spełnią proste warunki aktywności (wystarczy pięć transakcji w każdym z trzech miesięcy od założenia konta), mogą otrzymać bonus w wysokości 100 zł. Promocja obowiązuje do 30 listopada 2022 r. Dodatkowo przystępując do programu Mastercard Bezcenne Chwile i spełniając warunek realizacji transakcji na kwotę 50 zł w okresie 30 dni od zapisania, można otrzymać nagrodę 8000 punktów o wartości 100 zł. Promocja obowiązuje do 9października 2022 r.

Kredyt studencki

Następny produkt skierowany do studiujących to preferencyjny „kredyt studencki”, dla studentów i doktorantów. Jednym z warunków, by go otrzymać, jest przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie do 3 tys. zł.
Kredyt udzielany jest raz na maksymalnie sześć lat studiów i raz na maksymalnie cztery lata studiów doktoranckich. Pieniądze wypłacane są w transzach - jeden rok akademicki to 10 transz (nie licząc sierpnia i września). Łącznie na kredyt studencki składa się 60 transz w ciągu sześciu lat studiów inżynierskich lub magisterskich oraz do 40 transz w ciągu czterech lat studiów doktoranckich. Wysokość transzy to 400 zł, 600 zł, 800 zł lub 1000 zł, w zależności od potrzeb i sytuacji finansowej wnioskodawcy.
Nie trzeba przedstawiać bankowi żadnych rachunków dokumentujących wydatki. Można zatem również odkładać zaoszczędzone pieniądze i wydać je na dowolny cel. A jeżeli przyznana kwota nie wystarcza na najważniejsze wydatki, można wnioskować o jej podwyższenie. Dostępna jest też odwrotna opcja -zmniejszenie transzy.
Koszty kredytu studenckiego są niewielkie w porównaniu ze zwykłym kredytem gotówkowym, ponieważ student spłaca kapitał i odsetki w wysokości połowy oprocentowania. Pozostałą część odsetek dotuje Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK może dodatkowo odgrywać rolę poręczyciela zamiast współmałżonka kredytobiorcy lub innych osób. Koszt - 1,5 proc. prowizji od każdej transzy, czyli od 6 zł do 15 zł.
Prowizja banku od wypłacanych transz może wynosić 0 proc., w przypadku studentów, którzy mają dowolne konto w Pekao S.A. Dla pozostałych naliczana jest symboliczna prowizja 0,5 proc. od każdej transzy kredytu, czyli od 2 zł do 5 zł. Opłata za przelew środków na rachunek w innym banku wynosi 4 zł.

Kredyt na studia medyczne

W ofercie Pekao jest również „kredyt na studia medyczne”. To nowy preferencyjny kredyt dla przyszłych lekarzy, dostępny tylko w tym banku. Mogą się o niego ubiegać studenci płatnych studiów medycznych na kierunku lekarskim, prowadzonych w języku polskim.
Wniosek o kredyt można złożyć w dowolnym oddziale Banku Pekao maksymalnie 21 dni od rozpoczęcia semestru. Kredyt poręcza BGK, więc student nie musi martwić się o to, że brak dochodów, albo ich niski poziom nie pozwolą na zabezpieczenie spłaty.
Okres kredytowania wynosi do sześciu lat. W tym czasie, dwa razy w roku, bank wypłaca semestralne transze na pokrycie opłat za studia. Maksymalna kwota kredytu, o jaką może ubiegać się przyszły medyk, to suma opłat za studia wymienionych w zaświadczeniu wystawionym przez uczelnię, ale nie więcej niż 20 tys. zł na semestr studiów rozpoczętych w roku akademickim 2022/2023. Studenci, którzy rozpoczęli studia wcześniej, mogą wnioskować o kredyt w wysokości 18 tys. zł na semestr.
Spłata trwa 12 lat i rozpoczyna się 12 lat po ukończeniu studiów, chyba że kredytobiorca zawnioskuje o wcześniejsze jej rozpoczęcie. W okresie studiów i później w okresie 12-letniej karencji w spłacie kredytu, odsetki w całości płaci Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Kredytobiorca płaci połowę odsetek w okresie spłaty rat kredytu. Może też liczyć na umorzenie 100 proc. kwoty kredytu. Trzeba w tym celu przepracować w publicznej służbie zdrowia w Polsce 10 lat w okresie 12 lat od ukończenia studiów (okres ten skraca się, jeśli kredyt był udzielony na mniej niż sześć lat studiów), i uzyskać tytuł specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego. Umorzenie następuje też w przypadku trwałej utraty zdolności do spłaty kredytu przez kredytobiorcę oraz jego śmierci.
Na częściowe umorzenie można liczyć w przypadku szczególnie trudnej sytuacji życiowej, a także, gdy kredytobiorca kontynuuje szkolenie specjalistyczne, ale go nie ukończy lub nie uzyska tytułu specjalisty z przyczyn od siebie niezależnych.
PAO
PARTNER
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Dziennik Gazeta Prawna 191/2022 dodatek Na studia
pobierz plik