W czwartek rano ponad 180 uczniów liceum św. Marii Magdaleny miało przystąpić do próbnej matury z języka polskiego. Tuż przed rozpoczęciem egzaminu zostali poinformowani o proteście nauczycieli w związku z sytuacją finansową w polskiej oświacie. Protest ma polegać na powstrzymaniu się przez nauczycieli od przeprowadzania matury próbnej w dotychczasowej formie. Odwołane zostały też zaplanowane na najbliższe dni egzaminy z innych przedmiotów.

Reklama

"Uczniowie zostali poinformowani, że w kolejnych dniach na ich ręce będą przekazywane arkusze próbnej matury z wszystkich wcześniej zaplanowanych przedmiotów, które zostaną wykorzystane przez uczniów i nauczycieli w uzgodnionej przez siebie formie" – poinformowała w komunikacie dyrekcja szkoły.

Rada pedagogiczna liceum w specjalnej uchwale uznała, że tylko radykalne kroki mogą zwrócić uwagę władz państwowych na trudną sytuację finansową nauczycieli.

"Drodzy maturzyści (...). Rozumiemy, że możecie poczuć się rozczarowani czy oszukani. Przepraszamy, że być może w ten sposób zawiedliśmy Wasze zaufanie. Jednak naszym zdaniem tylko radykalne kroki będą czytelnym sygnałem dla władz państwowych, oświatowych i społeczeństwa naszego miasta, że nie zgadzamy się na zbyt niskie nakłady na oświatę w Polsce, w tym także na zarobki nauczycieli nieadekwatne do wyznaczanych nam zadań" – napisano w uchwale rady.