Korzyści z kształcenia podyplomowego coraz częściej dostrzegają bowiem przedsiębiorcy i na własne potrzeby zamawiają w szkołach wyższych specjalistyczne studia.
Reklama
– W tym obszarze szkolnictwa wyższego możemy mówić o sukcesie, jaki niesie ze sobą współpraca biznesu z nauką – przekonuje prof. Tadeusz Luty, były rektor Politechniki Wrocławskiej.
Dlaczego przedsiębiorstwa coraz chętniej decydują się na współpracę z uczelniami? Odpowiedź jest banalna. – Oferujemy najlepszą kadrę dydaktyczną, najwyższą jakość kształcenia i wiedzę opartą na najnowszych wynikach badań – zachwala Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH. Podaje przykłady: – Jesteśmy jedną z nielicznych uczelni w kraju, które dysponują kadrą posiadającą praktyczną wiedzę w zakresie energetyki atomowej. Ta krakowska uczelnia prowadzi też jeden z unikatowych kierunków, jakim jest zarządzanie w energetyce gazowej – korzysta z niego PGNiG.
Na warszawskiej politechnice mocno oblegany jest wydział inżynierii lądowej, tu swoje kadry dokształcają GDDKiA czy Budimex. Politechnika Łódzka wspólnie z kilkoma firmami prowadzi studia, w których część wykładowców to praktycy z tych przedsiębiorstw. Studia są otwarte dla wszystkich. Pracownikom firm ich ukończenie pomaga w karierze zawodowej, osobom z zewnątrz w zdobyciu pracy.
Ten trend zamierza rozwijać także resort nauki. Wchodząca od najbliższego roku akademickiego nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym daje uczelniom większą autonomię w formowaniu programów i kierunków studiów.
Reklama
Oni łączą wiedzę z praktyką biznesową
● Politechnika Warszawska, kierunek inżynieria drogowa i technologia budowy dróg – studia organizowane na zapotrzebowanie zgłoszone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dla jej pracowników.
● Politechnika Warszawska, kierunek projektowanie rozdzielnic i stacji elektroenergetycznych dla systemów sieci rozdzielczych SN i 110kV – studia przeznaczone dla pracowników spółki Elektrobudowa.
● Akademia Górniczo-Hutnicza i Tauron, kierunek energetyka jądrowa.
● Akademia Górniczo-Hutnicza i PGNiG, kierunek nowoczesna praktyka zarządzania w energetyce gazowej.
● Politechnika Rzeszowska i WSK „PZL-Rzeszów” SA, kierunek silniki lotnicze i zapewnienie jakości w produkcji lotniczej.
● Politechnika Rzeszowska i Zakłady Azotowe Tarnów, kierunek chemia i technologia polimerów.