Wyprawka szkolna 2024
Wyprawka szkolna podawana jest zwykle na stronie internetowej danej szkoły lub bezpośrednio przez wychowawcę klasy na pierwszym spotkaniu we wrześniu. Zawiera takie elementy jak:
- przedmioty do prac plastycznych i technicznych,
- zeszyty: specjalny zeszyt do nauki pisania, inne zeszyty 32-kartkowe, zeszyt do religii,
- teczka na gumkę,
- piórnik,
- plecak,
- śniadaniówka,
- bidon na wodę,
- chusteczki higieniczne wyciągane (pudełko).
Do wyprawki szkolnej 1 klasy zalicza się również buty do chodzenia po szkole. Powinny mieć jasną podeszwę, najlepiej białą i znajdować się w podpisanym worku. Z elementów garderoby każdy pierwszoklasista mus mieć także strój na WF. Zwykle wymaga się, aby była to biała, bawełniana koszulka z krótkim rękawkiem oraz czarne lub granatowe spodenki. Ubrania powinny być spakowane w podpisanym worku. Na uroczystości szkolne i czasami konkursy uczniowie ubierają się w stroje galowe. Strój galowy to biała koszula lub bluzka i ciemne (najlepiej czarne lub granatowe) spodnie lub spódnica.
Wyprawka szkolna – lista
Lista wyprawkowa jest długa i zawiera następujące elementy:
- Plecak
- Piórnik (zawierający: ołówki HB trójkątne, grube, gumka do ścierania, linijka, nożyczki z zaokrąglonymi czubkami, klej w sztyfcie, 12 kredek trójkątnych, temperówka z pojemnikiem)
- Śniadaniówka
- Buty do chodzenia po szkole (najlepiej wkładane bez sznurówek albo na rzep)
- Blok techniczny biały i kolorowy a4
- Blok techniczny biały i kolorowy a3
- Ryza białego papieru a4
- Zeszyt do nauki pisania w 3 linie a4 poziom 1 (Herlitz)
- Zeszyt do matematyki a4 w kratkę 32-kartkowy
- Zeszyt do religii
- Zeszyt do języka angielskiego
- Plastelina (12 kolorów)
- Farby plakatowe (12 kolorów)
- Pędzle (3 różne grubości)
- Kubeczek na wodę do malowania farbami
- Teczka a4 na gumkę
- Zeszyt papierów kolorowych
Wyprawka szkolna – dla kogo 300 plus z ZUS?
Wyprawka szkolna dla 1 klasy to długa lista, która wiąże się dla rodziców z konkretnymi wydatkami. Już od 1 klasy szkoły podstawowej aż do ukończenia przez dziecko 20 roku życia można wnioskować do ZUS o świadczenie „Dobry start” czyli tzw. 300 plus, które wynosi netto 300 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego wyprawka przysługuje aż do ukończenia 24 roku życia.
Świadczenie to nazywane jest również wyprawką szkolną, ponieważ jego przeznaczenie dotyczy właśnie pokrycia części wydatków związanych z kompletowaniem rzeczy potrzebnych dziecku do szkoły.
Wniosek o 300 plus składa się na PUE ZUS, portalu emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Dobry start przysługuje na każde dziecko w rodzinie raz w roku wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Otrzymują go wszyscy rodzice uczniów bez względu na dochody w rodzinie.
Wnioski można składać już od 1 lipca aż do 30 listopada każdego roku. Składając wniosek o 300 plus w lipcu i sierpniu 2024 r., ZUS przeleje pieniądze najpóźniej do 30 września 2024 r. Natomiast późniejsze złożenie wniosku obliguje ZUS do wypłaty świadczenia w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.