Największa zmiana dotyczy jednak zimowych ferii. Resort edukacji podjął decyzję o redukcji liczby terminów z czterech do trzech, co skutkuje zmianą w podziale województw na grupy. Powodem, jak tłumaczy ministerstwo, były wielokrotne prośby rodziców oraz postulaty parlamentarzystów:
"Zmiana w składzie dotychczasowych grup spowoduje, że w niektórych sąsiadujących ze sobą województwach ferie będą trwały w tym samym terminie (co pozwoli zrealizować często zgłaszany postulat rodziców)" – przekazało MEN.
MEN ogłasza kalendarz na rok szkolny 2025/2026. Mniej ferii, nowy podział województw
Terminy ferii zimowych 2026
Ferie zimowe w nadchodzącym roku szkolnym odbędą się w trzech turach:
- 19 stycznia – 1 lutego: mazowieckie, pomorskie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie
- 2 – 15 lutego: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, zachodniopomorskie, małopolskie, opolskie
- 16 lutego – 1 marca: podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie
Jak podaje resort, podział uwzględniał zbliżoną liczbę uczniów w każdej grupie, przy czym "nieco mniejsza liczba uczniów dotyczy grupy z woj. mazowieckim, które w opinii rodziców i organizacji turystycznych najliczniej korzysta z form wypoczynku zimowego".
Zgodnie z zapowiedziami, system rotacyjny zostanie utrzymany w kolejnych latach – województwa, które miały ferie najpóźniej w 2026 roku, rozpoczną je najwcześniej w 2027.
Rok szkolny 2025/26. Egzaminy: terminy do ogłoszenia
Choć kalendarz roku szkolnego został już ustalony, brak w nim dat egzaminów maturalnych, ósmoklasisty i zawodowych. Ich terminy zostaną ogłoszone przez dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej najpóźniej do 20 sierpnia.
Koniec roku i wakacje 2026
Dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych rok szkolny zakończy się 24 kwietnia 2026 roku. Pozostali uczniowie zakończą naukę 26 czerwca. Wakacje potrwają od 27 czerwca do 31 sierpnia.
Źródło: MEN, PAP