Donald Tusk we Wrocławiu o zmianach w edukacji

Temat nieuniknionych zmian w edukacji jest mocno dyskutowany w mediach i środowiskach nauczycielskich. Głos Nauczycielski pilnie przygląda się stanowi realizacji obietnic przedwyborczych. Redakcja pisze m.in. o niedawnym spotkaniu Donalda Tuska z mieszkańcami Wrocławia. Lider KO podziękował w poniedziałek za wsparcie i frekwencję w trakcie wyborów, zapowiedział również szybkie i sprawne wszczęcie prac związanych z tworzeniem koalicji. W trakcie dyskusji z mieszkańcami Wrocławia padł temat nadchodzących zmian w edukacji.

Nadchodzą podwyżki dla nauczycieli i zmiany w edukacji

Reklama

Jak podaje Głos Nauczycielski, Donald Tusk podkreślił, że w trakcie negocjacji koalicyjnych duże emocje wzbudził temat tworzenia obsady ministerstwa edukacji. Zdaniem lidera KO dyskusje o tym ministerstwie były przedmiotem "najtwardszych negocjacji". Tusk zaznaczył, że zmiany w polskich szkołach będą wymagać szybkich, ale trudnych decyzji. Podkreślił również wyraźnie, że koalicja rozpocznie zmiany w edukacji od obiecanej podwyżki dla nauczycieli. -To jest zagwarantowane. Nieodwołalne - podkreślił.

Reklama
Reklama

Jak mogą wyglądać obiecane podwyżki dla nauczycieli?

Podniesienie nauczycielskich płac – m.in. w kontekście rosnącej płacy minimalnej i inflacji – pozostaje jednym z kluczowych priorytetów środowisk nauczycielskich. Ile będą wynosić płace pedagogów w przypadku ewentualnego wdrożenia planu podwyżek (planowanego na początek stycznia 2024)? Zakładając, że koalicja przyjmie wariant 30 proc. (jest też opcja podwyżek o 1500 zł brutto), pensje nauczycielskie netto mogą wyglądać następująco:

  • najmocniej dyskutowane jest obecnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego. Przed podwyżką młodzi pedagodzy dostają "na rękę" 2846 zł. Po podwyżce będzie to kwota 3599,78 zł netto. Dodajmy, że wyliczenie nie obejmuje ewentualnych dodatków i nadgodzin.
  • Nauczyciel mianowany otrzymuje obecnie 2982 zł netto, po podwyżce będzie to kwota 3776,95 zł netto.
  • O podwyżki zabiegają również najbardziej doświadczeni pedagodzy z tytułem nauczyciela dyplomowanego. Obecnie ta grupa nauczycielska zarabia "na rękę" 3432 zł. Po wdrożeniu podwyżek 30 proc. otrzymają kwotę netto w wysokości 4362,69 zł.