Dziennikarze porównali bieżącą i pochodzącą z 2021 roku wersję podręcznika dla klasy czwartej z serii "Świat wokół nas" wydawnictwa "Oświecenie".

W wydaniu sprzed dwóch lat napisano, że Włodzimierz I "ochrzcił ludność Kijowa", a w nowej wersji Kijowa już nie ma, a Włodzimierz chrzci "ludność stolicy". W starej wersji "po śmierci Olega rządy w Kijowie przejął książę Igor", w nowej wersji "po śmierci Olega Igor rządził Rosją" - relacjonuje portal.

Reklama

W pierwotnej wersji kronikę "Powieść minionych lat" napisał "Nestor, mnich klasztoru kijowsko-peczerskiego", w nowej zaś autorem jest po prostu "mnich Nestor".

Jeszcze większą rewolucję, bo zmianę daty powstania państwa, odnotowano w podręczniku historii Rosji dla klasy szóstej. O ile wydanie z 2016 roku głosi „wielu historyków uznaje rok 882, kiedy Oleg zjednoczył Nowogród i Kijów, za datę powstania państwa staroruskiego”, to w wydaniu z 2023 r. napisano że „największe znaczenie zyskała dynastia książąt, wywodząca się od Ruryka. Rozpoczęcie przez niego panowania w Nowogrodzie w 862 r. jest związane z powstaniem państwa ruskiego”.

Reklama

Podręczniki mają trafić do uczniów od przyszłego roku szkolnego.