Program będzie realizowany od lipca w 15 szkołach, a w 2021 r. zostanie rozszerzony na wszystkie szkoły publiczne. Będzie częścią ogłoszonego w maju planu walki z ubóstwem w Nowej Zelandii.

Reklama

Premier Jacinda Ardern powiedziała, prawie 95 tys. dziewcząt w wieku od 9 do 18 lat może nie chodzić do szkoły w czasie menstruacji, ponieważ nie stać ich na środki higieniczne. - Udostępniając je bezpłatnie, wspieramy młodych ludzi w kontynuowaniu nauki w szkole - poinformowała Ardern w oświadczeniu.

Szacuje się, że połowa kobiet i dziewcząt w krajach biednych jest zmuszona do używania szmat, ubrań, trawy i papieru w czasie menstruacji, ponieważ wielu z nich nie stać na zakup artykułów higienicznych.

Tzw. ubóstwo menstruacyjne występuje jednak także w bogatych krajach, takich jak Nowa Zelandia. Z ankiety przeprowadzonej w 2019 r. wśród 7,7 tys. młodych ludzi wynika, że jedna na 12 nowozelandzkich uczennic w wieku od 13 do 17 lat opuszcza lekcje, bo nie ma dostępu do środków higienicznych.

Jak zauważyła agencja Reutera, kampanie mające na celu walkę z ubóstwem menstruacyjnym w ostatnich latach nabrały tempa. W lutym Szkocja stała się pierwszym krajem na świecie, który bezpłatnie udostępnia artykuły higieniczne wszystkim kobietom.