Mniejszość niemiecka: MEN ogranicza dostęp do nauki niemieckiego

| Aktualizacja:

Po raz pierwszy od czasu przywrócenia nauki języka niemieckiego na Śląsku, Ministerstwo Edukacji Narodowej zmniejsza uczniom dostęp do nauki tego języka - powiedział na konferencji prasowej w Opolu Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

wróć do artykułu
 • ~Geniitaliuszz
  (2019-09-12 13:45)
  Dajcie im spokój, dajcie im żyć i uczyć się niemieckiego. To, że RFN nie daje Polakom tego samego nie znaczy, że należy się odgrywać na Bogu ducha winnych Niemcach polskich.
 • ~Franz Josef
  (2019-09-12 00:23)
  Grüzzi Republika Kaczobananowa grüzzi
 • ~09oplö
  (2019-09-09 18:23)
  "Powodem czwartkowej konferencji była interpretacja Ministerstwa Edukacji Narodowej przepisów dotyczących nauki języka niemieckiego jako języka obcego i języka mniejszości narodowej w klasach 7 i 8 szkół podstawowych." - jak sie im cos nie podoba, to fru do rajchu. Zeby potem nie zmiedzili, ze ich wygnali.........Moze przy okazji dziennik napisze, ile szkol w Niemczech oferuje polski. O ile dobrze wiem, to nie ma zadnej pomocy panstwa. Polonusami albo chetnymi na polski zajmuja sie siostry albo szkola przykoscielna. Czyli wszystko rowna miarka mierzyc. A dzieci w Opolu rownie dobrze moga sie uczyc angielskiego albo francuskiego.
 • ~Meine Frage ist :
  (2019-09-09 12:24)
  Volksdeutsche , kiedy mniejszość polska w Niemczech będzie miała takie same prawa jak ma mniejszość niemiecka w Polsce ?
 • ~Potttt
  (2019-09-09 08:25)
  Jasne, to piskie manipuluje, piska demokracja, po pisku rozumiana wolnosc mniejszosci narodowych. Bo Niemcy i wszystko co niemieckie ( poza forsa, forsa zawsze mile widziana) jest teraz piskim nowym wrogiem, no bo oni tacy patryjoci , bo tylko polskie. Ludzie , slyszeliscie, ze jezyk wroga dobrze jest znac, no bo oni to znowu wrog, no nie?
 • ~von Gersdorf
  (2019-09-08 21:59)
  To zakłamani przebierańcy, a nie żadni Niemcy.Potrzebują szkoły, żeby mówić po niemiecku. Napiszcie jak się traktuje Polaków w Niemczech.
 • ~Yy
  (2019-09-08 21:20)
  Polaczki ale kasa Niemiecka wam nie smierdzi co za falszywy narod
 • ~prezes
  (2019-09-06 12:43)
  MEN robi zla robote-ludzie powinni sie uczyc jak najwiecej,takze niemieckiego.Takie osoby beda potzrebne do pracy w roznych miejscach.Do tego budzi sie niepotrzebnie jakies nastroje antypolskie na terenach,na ktorych mielismy juz b.dobre relacje i nasza administracja byla nawet chwalona w niemieckiej TV za wzorowa wspolprace z mniejszoscia niemiecka,ktora sama mowila w TV jak jej sie dobrze w Polsce mieszka.To,ze wladze RFN nie wywiazuja sie ze swoich obowiazkow co do mniejszosci polskiej w RFN to osobny temat.Ale to wlasnie majac b.dobre karty u Niemcow w Polsce mozemy domagac sie poprawy dla mniejszosci polskiej w RFN.Gdy bedziemy cos Niemcom ucinac to powiedza,ze robimy tak samo jak wladze RFN co do Polakow.To powinno byc chyba jasne dla wladz w Warszawie.
 • ~Polak1
  (2019-09-06 10:47)
  Zakazać mniejszości niemieckiej w Polsce. Tu jest Polska. Bo taki nauczy sie niemieckiego za nasza kasę i potem będzie robił u Niemca za dużą kasę , cwaniak jeden. W ogóle nauka języków obcych to sposób na wynarodowienie Polaków . Bo niektórzy twierdza , ze za 50 lat tylko angielski i chiński to będą języki urzędowe. We Francji tępią angielski i nasza polska władza też powinna tępić angielski - podobnie jak niemiecki .
 • ~╲╱.├─┤
  (2019-09-05 20:31)
  Należy bezwzględnie stosować zasadę wzajemności i umożliwić mniejszości niemieckiej korzystanie z przywilejów na takich samych zasadach na jakich korzysta z przywilejów Polonia (mniejszość polska) w Niemczech. Najwyższa pora i dobrze że tak właśnie się dzieje. Dopóki Niemcy nie zaczną wywiązywać się z umowy międzynarodowej dopóty mniejszość niemiecka w Polsce musi liczyć się z takim samym traktowaniem jak mniejszość polska w Niemczech.
 • ~Jan Poważny
  (2019-09-05 19:14)
  Brawo!

Może zainteresować Cię też: