W Centrum Nauki Kopernik na konferencji prasowej ogłoszono powołanie Społecznego Komitetu "Wspieram Nauczycieli", który patronuje funduszowi strajkowemu na rzecz protestujących nauczycieli.

Reklama

Poinformowano, że udział w komitecie zadeklarowali m.in.: polonistka, filozofka Krystyna Starczewska, prezydent Konfederacji Lewiatan dr Henryka Bochniarz, dziennikarz Piotr Pacewicz, reżyser Paweł Pawlikowski, scenarzysta Andrzej Saramonowicz, b. prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz, pisarka Olga Tokarczuk i uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska.

Dziennikarz Jacek Żakowski odczytał apel, w którym członkowie Komitetu wskazują, że stają po stronie nauczycieli "z wdzięczności za to, że codziennie wspierają nasze dzieci i wnuki. Teraz to oni potrzebują naszego wsparcia".

- Strajkujący nauczyciele i nauczycielki, a także inni pracownicy szkół i przedszkoli, walcząc o godne wynagrodzenia, zabiegają o edukację na miarę potrzeb XXI wieku. To nasza wspólna odpowiedzialność, by zarobki pozwalały im na porządną pracę bez gorączkowego rozglądania się za dodatkowymi źródłami dochodu. By nie odchodzili ze szkół, by czuli się docenieni, by mogli polecać ten piękny zawód wszystkim - wskazano w apelu.

PAP / Rafał Guz

Członkowie Komitetu zaznaczyli, że wyrażają solidarność ze strajkującymi nauczycielami "także w imię najlepiej pojętego patriotyzmu – troski o przyszłość Polski".

- Ten strajk jest lekcją wychowania obywatelskiego nie tylko dla uczniów, ale i dla nas wszystkich. Jest także lekcją solidarności, której wspaniałą tradycją Polska może się chlubić - podkreślili.

Zwrócili uwagę, że strajkujący ponoszą "nie tylko koszt moralny strajku, ale też koszty materialne". - Ogłaszając zbiórkę, chcemy wspomóc tych, którzy uczestnicząc w proteście znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji. Dla których strata nauczycielskich zarobków za czas strajku oznacza katastrofę finansów rodzinnych - wskazali.

Komitet zapewnił że pieniądze ze zbiórki będą przekazane najbardziej potrzebującym nauczycielom. - Okażmy im pomoc, solidarność, wsparcie i życzliwość. A także wdzięczność, że walczą o lepszą szkołę dla naszych dzieci i wnuków i o lepszą Polskę dla nas wszystkich - apelują członkowie Komitetu.