Obecnie za zaplecze serwerowe wciąż pisanych e-podręczników odpowiada Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Krzysztof Kurowski z PCSS przyznał, że od jakiegoś czasu zabiega o przedłużenie umowy. Usługa, o której mowa, wymaga zabezpieczenia w perspektywie co najmniej dekady. Musi też być gwarancja rozwoju, aby usługa nadążała za rozwijającymi się technologiami.

Reklama

Projekt e-podręcznika to 62 książki w wersji elektronicznej, które będą dostępne w chmurze, ale uczniowie będą mogli też je ściągać na swoje laptopy, tablety czy smartfony. Trzeba założyć, że w roku szkolnym codziennie przez internet korzystać z nich będzie 5 milionów uczniów i kilkaset tysięcy nauczycieli.

Robert Paszkiewicz z ATM SA, największej w Polsce spółki zajmującej się kolokacją, uważa, że jeżeli resort edukacji myśli o budowaniu nowej serwerowni od zera, to z pewnością się nie wyrobi w rok. Trzeba zacząć od znalezienia odpowiedniej lokalizacji, zobaczyć czy są odpowiednie przyłącza mocy i poprowadzić światłowody. Następnie trzeba postawić budynek, który też będzie spełniać odpowiednie wymogi. Na koniec jeszcze trzeba wstawić szafy z serwerami, wszystko podłączyć i przetestować.

Zdaniem Roberta Paszkiewicza, profesjonalna firma dostarczająca usługi kolokacyjne, po poznaniu specyfikacji e-podręczników, byłaby w stanie zapewnić odpowiednie zaplecze techniczne w ciągu kilku miesięcy.

Problem w tym, że prace nad zapewnieniem ciągłości pracy e-podręczników stoją w miejscu. Odpowiedzialny za cały projekt, podległy MEN Ośrodek Rozwoju Edukacji wydłużył jedynie umowę z PCSS o dwa miesiące, z września na listopad 2015 roku.

Reklama

Rzeczniczka resortu edukacji Joanna Dębek mówi, że w sprawie zaplecza technologicznego rozważane są różne warianty. Zapewnia, że infrastruktura zostanie utrzymana tak, aby platforma e-podręczników nie przestała działać.

Na projekt e-podręcznika przeznaczono 50 milionów złotych. W jego ramach pisane są podręczniki dla wszystkich klas, na wszystkich etapach nauczania. Za część merytoryczną książek odpowiadają: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Politechnika Łódzka oraz Grupa Edukacyjna SA.

Testowe wersje elektronicznych podręczników można obejrzeć na stronie internetowej www.epodreczniki.pl