Tomasz Elbanowski z inicjatywy "Ratujmy maluchy" przypomniał, że jej celem jest wycofanie się rządu z reformy obniżającej wiek szkolny. Zaznaczył, że rodzice występują przeciwko niej już od pięciu lat.

Reklama

Fundacja Rzecznik Praw Rodziców zaproponowała pięć pytań do referendum. Obywatele mieliby odpowiedzieć, czy są za obowiązkiem szkolnym dla sześciolatków, obowiązkiem przedszkolnym dla pięciolatków, przywróceniem pełnego kursu historii i innych przedmiotów w liceum ogólnokształcącym, przywróceniem systemu "8 lat podstawówki, 4 lata szkoły średniej" oraz czy są za powstrzymaniem procesu likwidacji szkół publicznych. ( >>> Przeczytaj rozmowę z Tomaszem Elbanowskim >>>)

Prezes fundacji Rzecznik Praw Rodziców Karolina Elbanowska jest przekonana, że dzięki tym podpisom uda się powstrzymać reformę edukacji. Zwraca ona uwagę, że w demokracji rząd wybierany jest przez ludzi, parlamentarzyści są reprezentantami narodu, a to właśnie podpisy Polaków zostały dziś przyniesione do Sejmu.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz przyznała, że może minąć trochę czasu, zanim urzędnicy sejmowy sprawdzą poprawność prawie miliona podpisów. Zaznaczyła jednak, że nie będzie żadnej zwłoki w tej sprawie.

Marszałek Kopacz powiedziała, że nie wie, czy w tym momencie zagłosowałaby za referendum. Powiedziała, że decyzję podejmie na sali plenarnej, kiedy trzeba będzie nacisnąć przycisk za lub przeciw.

Reklama