Szkoły pustoszeją z dnia na dzień03 listopada 2021Dopóki będzie to możliwe – a na razie nie jest przewidywana zmiana – nauka stacjonarna będzie kontynuowana – przekonuje w ostatnich dniach w publicznych wypowiedziach Przemysław Czarnek.
Alarmująca sytuacja epidemiczna na uczelniach. Jest apel o okrągły stół29 października 2021O powołanie "awaryjnego okrągłego stołu" w sprawie przestrzegania procedur związanych z COVID-19 na uczelniach apeluje Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej. Zdaniem KKHP obostrzenia sanitarne na szkołach wyższych są minimalistyczne, a i tak zazwyczaj nieprzestrzegane.
"Historia i teraźniejszość". Wśród kryteriów doboru ekspertów - "prawość"28 października 2021"Kryterium doboru ekspertów pracujących nad nowym przedmiotem Historia i teraźniejszość była fachowość, doświadczenie i prawość" - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. "Wśród nich są teoretycy i praktycy, autorzy podręczników" - dodał wiceminister Dariusz Piontkowski.
Czarnek poprawia ustawę Gowina27 października 2021Sztandarowa ustawa Jarosława Gowina, czyli tzw. Konstytucja dla Nauki (nazywana też ustawą 2.0), zostanie poprawiona, bo zawiera wiele mankamentów i luk. Najpierw projektem poselskim, a potem rządowym.
W soboty, o świcie lub po zmroku. Godziny czarnkowe w szkołach mało efektywne27 października 2021Zajęcia o godzinie 7 rano, brak sal i niewystarczająca liczba nauczycieli, a także przeładowana podstawa programowa sprawiają, że nadrabianie zaległości po pandemii jest mocno utrudnione.
Uczniowie zmarli i z innej szkoły na liście obecności. Dyrektor zatrzymana25 października 2021Policja z Łodzi zatrzymała 58-letnią dyrektor jednej z placówek oświatowych podejrzaną o wyłudzanie dotacji poprzez podawanie zawyżonej liczby uczniów. Za poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągniecia korzyści majątkowej, wyłudzenia dotacji oraz oszustwa może jej grozić kara nawet do 8 lat więzienia.
Opieka żłobkowa wyhamowała25 października 2021Prawie połowa gmin w Polsce ma przynajmniej jedną placówkę dla maluchów. W ubiegłym roku nieco wzrosła liczba żłobków, nie zaspokaja to jednak wciąż potrzeb rodziców.
Czarnek: Jestem skrajnie niezadowolony z tego, co się dzieje w Narodowym Centrum Nauki22 października 2021"Jestem skrajnie niezadowolony z tego, co się dzieje w Narodowym Centrum Nauki. Podział środków jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne" – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i zapowiedział reformę agencji.
Czarnek: Jest mi wstyd, że dziekan zachowuje się w sposób jawnie antypaństwowy21 października 2021"Podpis prof. Andrzeja Herbeta pod stanowiskiem dziekanów wydziału prawa o rozstrzygnięciu Trybunału Konstytucyjnego jest prywatną inicjatywą. Jest mi wstyd, że dziekan zachowuje się w sposób jawnie antypaństwowy" – stwierdził szef MEiN Przemysław Czarnek.
Czarnek: Akademia Zamojska wraca na mapę akademicką Polski21 października 2021"To jest ta chwila, kiedy Akademia Zamojska wraca na mapę akademicką Polski, to jest ten moment, kiedy może się bardzo szybko rozwijać" - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czwartek podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Akademii Zamojskiej w Zamościu.
Nowy przedmiot w szkołach. Czarnek: Wierzę, że to będzie HiT nie tylko z nazwy19 października 2021Szczegóły przedmiotu "Historia i teraźniejszość", który będzie nauczany w szkołach, są dopracowywane – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek. Przedmiot obejmie okresu od II poł. XX w. do pierwszych dekad XXI w.
Rząd się nie wycofa. Będzie bat na niepokornych dyrektorów18 października 2021Resort edukacji mimo wielu krytycznych głosów nie porzuca pomysłu centralizacji nadzoru nad oświatą, przekonując, że zmiany mają służyć rodzicom i uczniom. Eksperci mają inne zadanie. Kontrowersyjny projekt już wkrótce może zostać przyjęty przez rząd.
Szkolne kooperatywy powstawały także przed pandemią15 października 2021Ważniejsza od edukacji dzieci w kooperatywie jest więź, która tworzy się między rodzicami. Nie oddajemy malucha do placówki, która zastępuje mu rodzinę, tylko poszerzamy ją sobie o innych.
Atak na ucznia przed szkołą w Ostrołęce. Czarnek zabrał głos14 października 2021"Problem z agresją w szkołach nie jest od dzisiaj. Natomiast na pewno został spotęgowany sytuacją, którą mieliśmy przez ostatnie miesiące, czyli nauką zdalną, izolacją dzieci i młodzieży w domach oraz nieograniczonym dostępem do treści, które są w internecie" - powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek zapytany o atak na ucznia, do którego doszło przed zawodówką w Ostrołęce.
Wyciekł mail dziekana UJ. "Próba wywrócenia systemu prawnego w Polsce"14 października 2021Prof. Jerzy Pisulinski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego wysłał maila innym dziekanom wydziałów prawa. Namawia w nim innych szefów wydziałów, by ci poparli bulwersującą uchwałę Komitetu Nauk Prawnych PAN, w której podważany jest status sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w czwartek portal wPolityce.pl.
Morawiecki: Nauczyciele stają się podstawową częścią budowy świata przyszłości14 października 2021"Edukacja publiczna jest naszym dobrem wspólnym, a jego twórcami są nauczyciele; jesteście tymi, na których polegamy w kształceniu i wychowywaniu naszej młodzieży" - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Dzień Edukacji Narodowej. Oto LIST ministra Czarnka do nauczycieli13 października 2021"Dziękuję za państwa wytrwałość, zaangażowanie oraz profesjonalizm" - napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście do nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zapowiedział w nim m.in. podwyżkę płac dla pedagogów.
Związki: Zdecydowanie odrzucamy propozycje MEiN13 października 2021Zdecydowanie odrzucamy propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki z 21 września dotyczące zmian w pragmatyce nauczycielskiej - ogłosili w środę we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele ZNP, Forum Związków Zawodowych i oświatowej Solidarności po spotkaniu w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".
Socha apeluje, by uczelnie w tym roku akademickim przeszły na tryb stacjonarny13 października 2021Chcemy zaapelować raz jeszcze i przyłączyć się do wielokrotnych apeli, które słyszymy z MEiN, by uczelnie przeszły w tym roku akademickim na tryb stacjonarny. To jest dla nas bardzo istotne – zaapelowała w środę do władz szkół wyższych wiceminister rodziny Barbara Socha.
Piontkowski: Trwają prace nad zmianami w podstawie programowej z historii12 października 2021"W tej chwili nie są prowadzone żadne prace zmierzające do tego, aby zmieniać podstawy programowe poza jednym wyjątkiem" – programem nauczania historii – poinformował we wtorek w Sejmie wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.