Francuski - podobnie jak hiszpański i włoski - należy do języków wybieranych przez nieliczną grupę maturzystów. Chęć zdawania egzaminu z języka francuskiego zadeklarowało 2,5 tys. abiturientów, czyli mniej niż jeden procent. Mniej niż połowa maturzystów zdających egzamin z tego języka (około tysiąca osób) dodatkowo przystąpiła także do egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Reklama

>>> FRANCUSKI, POZIOM PODSTAWOWY, ZOBACZ ARKUSZ

>>> FRANCUSKI, POZIOM PODSTAWOWY, TRANSKRYPCJA

Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 190 minut.

Od lat najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest angielski; w tym roku do egzaminu z tego języka przystąpiło prawie 342 tys. abiturientów (egzamin przeprowadzono w trzecim dniu matur - 6 maja). Na drugim miejscu znalazł się niemiecki - zdawało go prawie 54 tys. maturzystów (egzamin był 11 maja), na trzecim rosyjski - około 20 tys. abiturientów (egzamin był 16 maja).

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.