Chęć zdawania egzaminu z języka rosyjskiego zadeklarowało około 20 tys. maturzystów.

Reklama

>>> ROSYJSKI, POZIOM PODSTAWOWY, ZOBACZ ARKUSZ

>>> ROSYJSKI, POZIOM PODSTAWOWY, TRANSKRYPCJA

Po południu o godzinie 14. maturzyści przystąpią dodatkowo do egzaminu z rosyjskiego na poziomie rozszerzonym. Chęć zdawania egzaminu na tym poziomie zadeklarowało około tysiąca abiturientów.

Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut, na rozszerzonym - 190 minut.

Od lat najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym jest angielski; w tym roku do egzaminu z tego języka przystąpiło blisko 342 tys. abiturientów (egzamin przeprowadzono w trzecim dniu matur - 6 maja). Na drugim miejscu znalazł się niemiecki - blisko 54 tys. maturzystów (egzamin był 11 maja). Język rosyjski jest na trzecim miejscu. Pozostałe języki obce - francuski, hiszpański i włoski - wybrało mniej niż po jednym procencie abiturientów.

Nie są to jednak wszystkie egzaminy z języków obcych, jakie przeprowadzone zostaną podczas matur. Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy z języka narodowego; przeprowadzone zostaną one 23 maja. W tym samym dniu odbędzie się egzamin z języka kaszubskiego (jest on w grupie przedmiotów do wyboru).

Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych.