>>> Taka była matura z polskiego na poziomie ROZSZERZONYM

Reklama

Jak mówił jeden z maturzystów przepytany przez reportera Polsat News, analiza dwóch wierszy na maturze na poziomie podstawowym była dla wielu zdających zaskoczeniem. On sam ocenił egzamin jako dość łatwy.

>>> Matura 2011 - zdaj! Także na Facebooku! Polub nas!

Podobnie mówił w rozmowie z dziennikiem.pl Piotr z Warszawy. Przyznał, że gdy porównanie wierszy pojawiło się na egzaminie próbnym, nauczycielka zastanawiała się, czy to nie wynik pomyłki. A to dlatego, że wiersze zdarzały się do tej pory na maturze na poziomie rozszerzonym.

>>> ARKUSZ MATURALNY Z JĘZYKA POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY

Sam przyznał, że pisał o "Granicy". Tłumaczył, że książka ta pojawiała się często wśród typowanych przez maturzystów tematów, a poza tym na lekcjach była omawiana całkiem niedawno. Dodał, że w wypracowaniu trzeba było opisać postać Justyny widzianej oczyma różnych bohaterów, a także jej relacje z nimi. Jak mu poszło? "Myślę, że jest dobrze" - stwierdził.

>>> Znani bez matury. Długa lista...

Optymistką jest także Asia z Tarnowa. Choć przyznaje, że według niej matura była "dość dziwna". Dlaczego? Temat dotyczący "Granicy" polegał na omówieniu tego, jak postawę Justyny oceniali różni bohaterowie. Tymczasem w dołączonych do tematów fragmentach powieści znalazły się tylko opinie Zenona i Elżbiety. Dlatego trzeba było posiłkować się własną wiedzą i pamięcią. Do tego - jak mówi maturzystka - ani ona, ani jej znajomi nie spodziewali się akurat tej lektury. A jak poszło innym? "Są załamani" - śmieje się Asia.

Drugi z tematów dotyczył porównania obrazu życia na emigracji w wierszach: "Światło w ciemnościach..." Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i "Gdy tu mój trup..." Adama Mickiewicza. Jak mówi Asia, część jej znajomych podjęło się tego tematu, ale niektórzy zrobili to tylko dlatego, że... nie omawiali na lekcjach "Granicy" i niewiele o niej wiedzieli.

>>> A już jutro matematyka! Zobacz, jak walczyć o każdy punkt!

Zdaniem Piotra, trudne nie były także zadania z rozumienia tekstu pisanego. Maturzyści zmagali się z artykułem z poradnika psychologicznego tygodnika "Polityka" o problemach w komunikacji międzyludzkiej.