>>> Matura bez bólu na Facebooku. Polub, a nic Cię nie ominie >>>

Reklama

W dyskusji, jaką maturzyści toczyli na profilu Matura bez bólu na Facebooku najczęściej pojawiało się "Tango" Sławomira Mrożka. Niemal równie często pojawiała się "Lalka" Bolesława Prusa, z którą zdający zmagali się w 2008 roku. Wtedy to maturze towarzyszyło wiele wątpliwości - maturzyści skarżyli się, że temat był sformułowany nieprecyzyjnie.

Na maturalnej giełdzie tematów pojawia się też niemal coroczny pewniak - "Dżuma" Alberta Camusa. Wymienia się też "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall.

Co ciekawe, maturzyści najczęściej typują dzieła XX-wieczne - te, które na maturze pojawiają się stosunkowo rzadko. W ciągu ostatnich siedmiu lat zaledwie dwa razy abiturienci zmagali się z utworami współczesnymi, przy czym tylko w jednym wypadku była to proza.

Może lepiej jest więc szukać pewniaków we wcześniejszych epokach? Poza "Lalką", która typowana jest bardzo często, maturzyści wskazują także "Dziady" Adama Mickiewicza, ulubionego twórcy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Poza tym na giełdzie pojawia się też "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego - dramat z pogranicza XIX i XX wieku.

Reklama

>>> Mickiewicz na maturze? To ulubieniec CKE. Kogo jeszcze lubi Komisja?

Reklama

Jako że romantyzm jest zdecydowanie faworyzowany przez CKE, prawdopodobna wydaje się obecność na maturze "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego.

Zdaniem wielu maturzystów czarnym koniem matury może się okazać "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. Inni wskazują na twórczość Stefana Żeromskiego - "Przedwiośnie" i "Ludzi bezdomnych".

Jeśli zaś chodzi o poezję, w maturalnych typowaniach zdecydowanie króluje zmarła w lutym tego roku polska noblistka, Wisława Szymborska. Sęk w tym, że w chwili śmierci tej wybitnej poetki tematy maturalne były już zatwierdzone. Ci, którzy przymierzają się do interpretacji poezji, jako pewniaki wskazują również twórczość Czesława Miłosza i Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

A Wy co obstawiacie?