Uczeń wyciąga jeden zestaw pytań. Na jednej stronie jest obrazek, który trzeba opisać własnymi słowami. Taką samą kartkę ma nauczyciel ale, że u niego pod obrazkiem znajdują się dwa pytania dotyczące tego, co jest na ilustracji. Uczeń ich nie widzi, musi je wyłapać ze słuchu i odpowiedzieć na nie. Rozmowa na temat obrazka może dać w sumie sześć punktów. Dwa punkty za opowiedzenie, kto na nim jest, co robi, etc. I po dwa punkty za jedno i drugie pytanie.

Reklama

Na drugiej stronie są trzy tzw. rozmowy sterowane. WAŻNE! Po każdej jest napisane, kto ją zaczyna - egzaminujący czy uczeń. To istotne, trzeba na to uważać. Przy każdej też wyliczone są trzy zadania, które trzeba wykonać. Za każde z nich przyznawany jest jeden punkt. W sumie więc każda rozmowa może dać trzy punkty.

>>> Tak wygląda pisemna matura z angielskiego. Porady egzaminatora!

Pierwsza z nich to uzyskiwanie/udzielanie informacji. Przykład: jesteś w Londynie, zgubiłeś się, zaczepiasz policjanta. By wykonać polecenia, np. zapytać o drogę, wyjaśnić, dokąd idziemy, trzeba znać wyrażenia uprzejmościowe. Trzeba też umieć ułożyć pytanie.

Druga rozmowa to relacja – opowiadamy o jakiejś sytuacji. Przeważnie trzeba tu użyć czasu przeszłego, najczęściej Past Simple i Past Continuous.

Reklama

Ostatnia rozmowa to są tzw. negocjacje. Przykład: są imieniny koleżanki i trzeba uzgodnić, jaki prezent jej kupić. Rzucamy pomysł i podajemy argumenty, które potem trzeba się starać utrzymać. Na koniec trzeba dojść do porozumienia i wspólnie coś ustalić. Tu należy używać rozkazów.

Reklama

>>> Maturalne wątpliwości? Pytaj o wszystko! CKE odpowiada!

Nauczyciel może dodać za wzorowe użycie gramatyki, za bogactwo słów po jednym punkcie w każdym zadaniu.

Na maturze ustnej na poziomie podstawowym do zdobycia jest 20 punktów. WAŻNE! Tu też jest klucz: należy użyć słów, zwrotów przewidzianych przez CKE. Np. w zadaniu jest mowa o tym, że źle się czujemy, idziemy do apteki po lekarstwo. Wtedy wymagane jest użycie słów apteka i lekarstwo. Bez tego nie ma punktów.

WAŻNE! Polecenia są napisane po polsku. Jest też chwila na przygotowanie się do wypowiedzi. Egzamin powinien trwać 10-15 minut. 6 punktów zalicza maturę ustną.

Maturzyści najwięcej trudności mają ze słówkami. „W ubiegłym roku na maturze na obrazku był wielbłąd i Arab, który rozmawiał przez telefon. Palacze mieli łatwiej, pozostali, jak nie znali słówka camel, polegli” – opowiada Krystyna Mężyńska, anglistka w Liceum Ogólnokształcącym, Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie w Żyrardowie.

>>> Ustny polski jest do przejścia! Rozmowa z egzaminatorem

Trzeba wyobrazić sobie sytuację, uruchomić wyobraźnię. Poza tym obrazki w zestawach są kolorowe i zawsze jest na nich człowiek. Dobrze jest więc zacząć od opisania go: czasami może to być wygląd – kolor oczu, włosów, ubranie, czasami to, co robi. Pierwszy stres opadnie, język się rozluźni, a wyobraźnia zacznie działać.