"Granica", "Przedwiośnie", "Faust", "Ludzie bezdomni", "Inny świat", opowiadania Tadeusza Borowskiego - to tematy, które według portalu mmwroclaw.pl najczęściej pojawiają się na forach internetowych. Maturzyści typują także, że 4 maja na egzaminie z języka polskiego pojawi się "Dżuma", "Wesele", twórczość Czesława Miłosza i "Pan Tadeusz".

Reklama

>>> Terminy egzaminów i komplet arkuszy z ubiegłego roku! TU znajdziesz wszystko

Dzieła Adama Mickiewicza pojawiają się na maturze najczęściej. Jak policzył serwis perspektywy.pl, za czasów nowej matury dzieła narodowego wieszcza maturzyści omawiali już trzy razy, a ostatnio dwa lata temu.

Są także przeróżne teorie mówiące o maturalnych tematach. Jedna z nich twierdzi, że zagadnienie, z którym na egzaminie zmagali się gimnazjaliści, powtórzy się także na maturze. W tym roku pojawił się temat patriotyzmu. Tu znajdziesz więcej szczegółów.

Niektórzy co bardziej zdesperowani maturzyści zwracają się z prośbą o pomoc nawet do wróżek. "Taka wróżba maturalna jest możliwa, chociaż nie wskaże uczniom konkretnych tematów, które pojawią się na egzaminie. Ale ogólne zagadnienia już tak" - mówi w rozmowie z mmwroclaw.pl wróżka Bogumiła. Jednak żadna z poproszonych o maturalną przepowiednię wróżek nie podjęła się tego zadania.

>>> Czerwone majtki i książka pod poduszką - sprawdź, czy znasz wszystkie maturalne przesądy!

Jednak egzaminatorzy nie mają wątpliwości, że to wróżenie z fusów. Potwierdzają to przedstawiciele Komisji Egzaminacyjnych. "Na wybór tematów nie ma wpływu żadna rocznica czy inne wydarzenie. Podstawą jest program, którego trzymają się eksperci" - mówi w rozmowie z mmwroclaw.pl Wojciech Małecki, szef wrocławskiej OKE.