Matura 2025. Terminy
Już 5 maja 2025 roku tegoroczni maturzyści będą zdawać swój pierwszy egzamin dojrzałości. Tegoroczne matury potrwają od 5 do 22 maja, a ustne od 9 do 24 maja 2025 roku.
Maturzyści 2025, którzy nie będą mogli w głównym terminie przystąpić do egzaminu ze względów zdrowotnych albo losowych, będą mieć szansę przystąpienia do niego w dniach 3-17 czerwca. Wyniki egzaminów maturalnych tegoroczni abiturienci poznają 8 lipca 2025 roku.
Niektórzy maturzyści będą mogli skorzystać z wydłużenia czasu podczas matury. Komu to przysługuje? Jak wynika z informacji podawanych przez CKE wydłużenie czasu egzaminu jest możliwe dla uczniów posiadających odpowiednią dokumentację potwierdzającą ich potrzeby.
Kto może skorzystać z wydłużonego czasu na maturze?
Wydłużony czas na maturze przysługuje m.in. osobom z:
- zaburzeniami rozwoju i nauki (np. autyzm, afazja, specyficzne trudności w uczeniu się jak dysleksja czy dysgrafia),
- trudnościami zdrowotnymi (choroby przewlekłe, niepełnosprawności ruchowe),
- zaburzeniami adaptacyjnymi i sytuacjami kryzysowymi (np. wynikającymi z traumatycznych doświadczeń, kształcenia za granicą).
CKE zaznacza, że z przedłużonego czasu podczas egzaminu mogą skorzystać także osoby z zaburzeniami emocjonalnymi np. depresją lub długotrwałymi zaburzeniami lękowymi. W tym wypadku podstawą uprawnienia jest "zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza". Należy, więc w tym przypadku skonsultować się z lekarzem psychiatrą i od niego otrzymać odpowiednie dokumenty, by uzyskać dodatkowy czas na maturze.
Dodatkowy czas na maturze. Ile można uzyskać?
Długość dodatkowego czasu na maturze, jaki można uzyskać jest uzależniona od potrzeb i trudności, z jaką zmaga się uczeń. Najczęściej wygląda to tak:
- 30 dodatkowych minut na każdy arkusz egzaminacyjny (pisemny) – dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, zaburzeniami słuchu, wzroku oraz przewlekłymi chorobami.
- Dłuższe przerwy przy zadaniach językowych – zwłaszcza w zadaniach wymagających rozumieniu ze słuchu. Z tego wydłużenia mogą skorzystać osoby z autyzmem, afazją czy trudnościami w komunikacji językowej.
- Dodatkowy czas na egzaminie maturalnym mogą otrzymać także uczniowie z zaburzeniami emocjonalnymi. Przedłużony jest wówczas czas na analizę poleceń.
Wydłużenie czasu na maturze - ważne terminy
Procedura wydłużenia czasu na maturze jest dokładnie określona przez CKE. To następujące etapy:
- wrzesień - szkoły informują uczniów o dostępnych dostosowaniach egzaminacyjnych. To dobry moment na konsultację z nauczycielami i omówienie potrzebnych dostosowań
- złożenie dokumentów – rodzice lub uczniowie składają dokumenty, które potwierdzają potrzeby ucznia do rady pedagogicznej szkoły
- oświadczenie ucznia – uczeń swoją deklarację o potrzebie wydłużenia czasu podczas egzaminu maturalnego składa najpóźniej do 13 lutego roku, w którym odbędzie się matura. Uczniowie-obcokrajowcy mogą to zrobić w terminie 3 dni od uzyskania informacji o przyznaniu dostosowania.
Podsumowując podobnie jak w poprzednich latach, tak i podczas matury 2025 czas egzaminów będzie wydłużony dla tych uczniów, którzy tego potrzebują i złożą odpowiednie dokumenty.