Uroczystość otworzył rektor Akademii Teatralnej prof. Andrzej Strzelecki, który podsumował działalność uczelni w poprzednim roku i zapowiedział rozbudowę placówki w roku kolejnym.

Reklama

Premier Donald Tusk podzielił się z zebranymi swoimi refleksjami na temat kondycji świata kultury.

"Często potrafimy krytycznie patrzeć na warunki, w jakich przyszło działać ludziom sztuki i kultury w Polsce po odzyskaniu wolności. Niektórzy z nas nawet formułowali okrutne tezy, że wolność, wolny rynek, nie sprzyjają sztuce i kulturze. (...) Mam wrażenie, że dziś, kiedy patrzymy, ile książek czyta statystyczny Polak, nawet jeśli nie zawsze są najwyższego lotu, na ile filmów chodzi, to widać, jak rok po roku, dekada po dekadzie, ta ponura teza jest weryfikowana" - mówił premier.

Premier podkreślił, iż ma świadomość, że nawet jeżeli przez kolejne trzy lata, co roku, w budżecie przewidziano o 200 mln zł więcej na kulturę, to może wydawać się to "śmiesznie mało". Jednak - jak zauważył - z drugiej strony w tym samym czasie wszystkie nakłady na inne dziedziny życia zostały, jeśli chodzi o wzrost wydatków, zamrożone.

"Mam nadzieje, że jeśli następne lata będą łaskawsze z punktu widzenia całości spraw w kraju, to kultura w Polsce będzie pierwszym obszarem, gdzie ten lepszy czas znajdzie swe odbicie" - zaznaczył Donald Tusk.

W uroczystości, oprócz premiera uczestniczyli również m.in. wiceminister kultury Jacek Weksler, członkini sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz aktorzy Joanna Szczepkowska i Janusz Gajos.

Szkoła powstała w 1946 roku w Łodzi, kontynuując tradycję Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. W tym okresie pierwszym rektorem szkoły i dziekanem Wydziału Reżyserii był Leon Schiller, a dziekanem Wydziału Aktorskiego Aleksander Zelwerowicz.

Po przeniesieniu szkoły w 1949 r. do Warszawy rektorem został Jan Kreczmar, który sprawował tę funkcję do 1967 r. W latach 1970-1981 rektorem szkoły był Tadeusz Łomnicki. Funkcję rektora pełnili także Andrzej Łapicki, Jan Englert, Lech Śliwonik.

Reklama