W poniedziałek w kuratorium odbyła się narada z udziałem dyrektorów placówek dotkniętych przez powódź.

Reklama

Kurator Małgorzata Muzoł powiedziała PAP, że prawdopodobnie we wtorek wystąpi do Ministerstwa Edukacji Narodowej o zgodę na wcześniejsze zakończenie roku szkolnego w dwóch sandomierskich szkołach, w których nie da się już wznowić zajęć. Budynki są zalane, a dzieci ucierpiały i nie mieszkają w swoich domach. W każdej z tych szkół uczy się ponad 200 uczniów.

Do końca tygodnia zajęcia nie będą się odbywały w dwóch szkołach w gminie Nowy Korczyn. W pozostałych placówkach w województwie świętokrzyskim zajęcia od poniedziałku odbywają się normalnie.

W piątek zajęcia były zawieszone w 39 szkołach i przedszkolach. Część z nich nie pracowała, gdyż nie można było dowieźć dzieci.

Kurator poinformowała, że ministerstwo poprosiło o bilans strat i będzie chciało pomóc poszkodowanym uczniom w dwojaki sposób: organizując letni wypoczynek oraz przekazując wyposażenie do nauki.

Muzoł zapowiedziała, że jeśli dyrektorzy szkół na terenach dotkniętych powodzią wskażą na taką potrzebę, zostaną do nich skierowani psychologowie z rejonów, których problem ten nie dotyczy. Dodała, że wystosuje apel do szkół, które nie ucierpiały, o pomoc powodzianom.