Kim jest Barbara Nowacka?

"Feministka, matka, informatyczka, MBA. Posłanka na Sejm RP, Przewodnicząca @InicjatywaPL, Wiceprezeska Fundacji im. I. Jarugi-Nowackiej" – tymi słowami posłanka KO podsumowuje swoją biografię na koncie Twitter/X.

Barbara Nowacka urodziła się w 1975 roku w Warszawie. Jest córką Izabeli Jarugi-Nowackiej, działaczki politycznej, która zginęła w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Nowacka posiada tytuł zawodowy inżyniera informatyki Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. W 2013 roku uzyskała tytuł magistra na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Rok później została absolwentką studiów MBA we Francuskim Instytucie Zarządzania.

Reklama

Barbara Nowacka. Działalność społeczna i polityczna

Reklama

Posłanka KO ma na koncie bogate doświadczenie w działalności społecznej. Na swojej stronie internetowej wymienia m.in.:

  • pracę w Telefonie Zaufania dla Kobiet (założonym przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny) – rok 1993,
  • wstąpienie do Federacji Młodych Unii Pracy (FMUP), rok. 1997,
  • uczestnictwo w protestach antywojennych przeciw wojnie w Jugosławii, Iraku, Afganistanie,
  • koordynowanie marszu alterglobalistycznego w Warszawie, 2004 rok,
  • kierowanie Grupą Feministyczną ECOSY.

W 2005 roku Barbara Nowacka znalazła się wśród założycieli "Młodych Socjalistów". W latach 2015-2017 współprzewodniczyła partii Twój Ruch. W 2015 roku znalazła się na czele Komitetu Wyborczego Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni [źródło: barbaranowacka.org, dostęp: 08.12.23].

Wyróżnienia i działalność na rzecz praw kobiet

Posłanka KO wyróżniła się m.in. w trakcie organizacji tzw. czarnego protestu po zaostrzeniu przepisów dotyczących prawa antyaborcyjnego. Działalność na rzecz praw kobiet została doceniona m.in. przez amerykańskie czasopismo "Foreign Policy", które w 2016 roku umieściło Nowacką – wraz z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk – na liście FP Top 100 Global Thinkers.

W 2017 roku posłankę nagrodzono międzynarodowym wyróżnieniem "Dla wolności kobiet" im. Simone de Beauvoir "za działania w ochronie praw kobiet i sprzeciwu wobec próbom wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji".

Barbara Nowacka. Działalność w Koalicji Obywatelskiej, reelekcja

W 2016 roku Barbara Nowacka stanęła na czele stowarzyszenia Inicjatywa Polska, które w 2018 roku weszło w skład Koalicji Obywatelskiej. Rok później stowarzyszenie zostało zarejestrowane jako partia polityczna. W wyborach 2019 posłanka KO uzyskała mandat poselski startując z okręgu gdyńskiego. W wyborach parlamentarnych 2023 ponownie uzyskała mandat.

"Sprzątanie po Czarnku?"

Co czeka Barbarę Nowacką na czele Ministerstwa Edukacji? Jak podał Donald Tusk, zgodnie z postulatami środowisk nauczycielskich, ministerstwo zostanie podzielone. Barbara Nowacka zajmie się edukacją, natomiast poseł Lewicy Dariusz Wieczorek – nauką i szkolnictwem wyższym.

"Mam oczekiwanie wobec obojga państwa ministrów, Barbary Nowackiej i Dariusza Wieczorka" – podkreślił Tusk – "że ich pierwszym zadaniem będzie przygotowanie jak najszybciej sprawnej struktury tych dwóch ministerstw. Pani Barbara Nowacka uświadomiła dziś wszystkim, jak wiele jest do posprzątania po panu Czarnku. Program dla ministra edukacji na pierwsze miesiące w jakimś sensie napisał Przemysław Czarnek i PiS."