Obrady regionalnego "okrągłego stołu edukacyjnego" odbyły się w środę w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Jak oceniła podczas konferencji prasowej wiceszefowa MEN, było to merytoryczne i dobre spotkanie.
podkreśliła.
Michałek zaznaczyła, że w trakcie obrad okrągłego stołu, nie sposób wypracować od razu wspólnego stanowiska na poruszane kwestie. - zapewniła.
Według wiceminister podczas olsztyńskiej debaty bardzo dużo mówiono o kształceniu zawodowym. Jak relacjonowała, były m.in. propozycje, ile czasu uczeń powinien spędzać w warsztacie pracy, a ile na części teoretycznej.
Zaznaczyła, że debatowano również o kształceniu nauczycieli i o tym, że potrzebne są zmiany. - przypomniała.
Jak dodała, uczestnicy okrągłego stołu w Olsztynie dyskutowali również o tym, czy pensum powinno być takie samo dla wszystkich czy zróżnicować je w zależności od przedmiotu. Poruszali też m.in. kwestie awansu zawodowego i powiązania pieniędzy dla nauczyciela z jakością pracy.
Wiceminister Michałek zauważyła, że niektóre sprawy, np. status prawny nauczyciela omawiane są podczas obrad okrągłych stołów edukacyjnych w różnych województwach. Według niej są również pomysły, o których nie dyskutowano wcześniej. Podczas debaty w Olsztynie - jak mówiła - pojawiła się np. propozycja, żeby "wprowadzić do szkół wolne zawody, np. malarzy, rzeźbiarzy czy prawników, żeby niekoniecznie byli oni nauczycielami".
Według warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty Marka Nowackiego w "okrągłym stole edukacyjnym" w Olsztynie spotkało się ponad 70 osób, reprezentujących cały region. Byli to m.in. dyrektorzy szkół, samorządowcy, uczniowie i rodzice, przedstawiciele związków zawodowych i środowiska akademickiego. Zdaniem kuratora rozmowy dotyczyły pięciu sfer: nauczyciela, ucznia i rodzica, a także jakości i nowoczesności edukacji.
Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że w "okrągłym stole edukacyjnym" uczestniczyło szerokie grono osób reprezentatywnych dla środowiska oświatowego. Jak ocenił, w procesie reformy oświaty powinni uczestniczyć wszyscy, którzy są z nią w różny sposób związani. Jego zdaniem, takie debaty są ważne, żeby oświata była coraz lepsza i odpowiadająca potrzebom zmieniającego się świata.
Wojewódzkie "okrągłe stoły edukacyjne" to kontynuacja zainaugurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego ogólnopolskiego "okrągłego stołu edukacyjnego". Celem obrad jest – jak podaje Ministerstwo Edukacji Narodowej – wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej oświaty. Organizatorami stołów edukacyjnych są wojewodowie i kuratorzy oświaty w każdym z 16 polskich regionów.