Cieszymy się, że Polacy na Litwie uczęszczają do polskich szkół, że uczą się w dobrej jakości polskich szkołach - powiedział Jan Dziedziczak podczas uroczystości w Domu Kultury Polskiej w Wilnie z udziałem przedstawicieli szkół polskich na Litwie: uczniów, nauczycieli i rodziców.

Reklama

Wiceminister zaznaczył, że przekazując wyprawki, Polska „chce wesprzeć wszystkich tych, którzy swoje dzieci zapisali do polskich szkół”, a także pokazać, jak ważna dla Polski „jest edukacja Polaków na Litwie”.

Przekazane wyprawki szkolne, czyli plecaki z pełnym wyposażeniem, a także książki „Baśnie i legendy polskie”, zestawy śniadaniowe i gry edukacyjne „Polak Mały” dla każdego dziecka są częścią projektu „Bon Pierwszaka”. Projekt jest realizowany przez stronę polską wspólnie ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie „Macierz Szkolna”.

Jak poinformował obecny na sobotniej uroczystości w Wilnie prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie Mikołaj Falkowski, w ramach projektu "Bon Pierwszaka" przewidziany jest też pakiet finansowy.

"To wsparcie odpowiednio będzie przekazywane przez Fundację w porozumieniu z dyrekcją szkół i komitetami rodzicielskimi dla każdej rodziny, każdego dziecka, każdego pierwszaka" - powiedział prezes Falkowski.

Na Litwie obecnie jest 71 szkół z polskim językiem nauczania, do których uczęszcza blisko 12 tys. uczniów.