Wśród problemów polskiej edukacji Anna Zalewska wskazała te dotyczące podstawy programowej i te, które są związane z zamiarem zlikwidowania gimnazjów. Wspomniała ponadto o niewłaściwym funkcjonowaniu szkolnictwa zawodowego oraz o przekazywaniu pieniędzy samorządom.

Reklama

Szefowa MEN dodała, że jednym z tematów poruszanych w debacie na temat systemu edukacji jest pomysł przywrócenia czteroletnich liceów. Jednocześnie zastrzegła, że ani to zagadnienie, ani likwidacja gimnazjów nie są jeszcze przesądzone.

Poradnik dla rodziców dzieci 6- i 7-letnich

Resort edukacji przygotował poradnik, w którym znajdują się informacje dotyczące rekrutacji do przedszkoli i szkół. Minister Anna Zalewska tłumaczy, że to reakcja na zachowania samorządów, które utrudniają rodzicom zapisy dzieci do przedszkoli. Przypomniała, że zgodnie z prawem nie można dziecku sześcioletniemu odmówić edukacji przedszkolnej.

Reklama

Anna Zalewska dodaje, że samorządy nie mają prawa tłumaczyć się brakiem pieniędzy na dzieci. Na wszystkie dzieci sześcioletnie otrzymują bowiem subwencję taką, jak w przypadku dziecka idącego do szkoły. Dodatkowo zwiększone zostały dotacje dla przedszkoli.

Jednocześnie MEN zapowiada, że sześciolatek w przedszkolu będzie w przyszłym roku objęty taką samą subwencją jak sześciolatek w szkole.

Poradnik jest dostępny na stronie internetowej MEN-u. Znajdziemy w nim m.in. numery telefonów, gdzie można szukać pomocy w konkretnych sytuacjach.

Reklama