"Chciałabym, aby rozpoczynający się rok szkolny był dla każdego ucznia pełen pozytywnych doświadczeń związanych ze zdobywaniem nowych umiejętności i rozwojem własnych zainteresowań, aby szkoły nastawiły się na odkrywanie uczniowskich talentów i ich promowanie, na bardziej indywidualne podejście do potrzeb uczniów. Pamiętajmy, że każdy uczeń jest inny, posiada zróżnicowane umiejętności i predyspozycje" - napisała minister.

Reklama

Podkreśliła, że liczy na to, iż nauczyciele czynnie włączą się w poszukiwanie uzdolnień u swoich uczniów. "Wydaje się być oczywiste, że odkrywanie talentów jest łatwiejsze w szkołach przyjaznych uczniom" - zaznaczyła Hall.

Minister poinformowała, że kontynuowany będzie rządowy program "Radosna szkoła", dzięki któremu w kolejnych szkołach podstawowych powstają miejsca i place zabaw dla dzieci. "Mam nadzieję, że dzięki temu w pierwszych klasach grupa sześciolatków będzie coraz liczniejsza" - napisała.

Hall przypomniała, że rok szkolny 2010/2011 to będzie również kolejny rok wdrażania nowej podstawy programowej nauczania, a także kontynuacji upowszechnienia wychowania przedszkolnego, przede wszystkim w grupie pięciolatków.

"Będzie to także - zgodnie z obietnicą premiera Donalda Tuska - kolejny rok, w którym nauczyciel, jako jedyna budżetowa grupa zawodowa w Polsce, otrzymają znaczące podwyżki wynagrodzeń" - zaznaczyła minister.

Hall napisała, że rozpoczynając nowy rok szkolny nie sposób nie wspomnieć tego, który się zakończył. "Na jego rytmie i klimacie pracy szkoły odbiły się dramatyczne wydarzenia - katastrofa smoleńska, a także powódź, która nawiedziła niektóre rejony kraju. W tych trudnych chwilach środowisko edukacyjne stanęło na wysokości zadania" - oceniła.

Podziękowała wszystkim tym, którzy pomogli dzieciom z terenów dotkniętych powodziami m.in. poprzez organizację wyjazdów edukacyjnych i wakacyjnych, w trakcie których dzieci mogły poszerzać wiedzę i odpoczywać po trudnych przeżyciach.

"Niestety nie wszędzie 1 września uczniowie rozpoczną naukę w swoich szkołach. Dokładamy wszelkich starań, aby wszystkie szkoły dotknięte powodzią mogły jak najszybciej normalnie funkcjonować" - zapewniła minister edukacji.