Pisząc wypracowanie z "Wesela", maturzyści musieli, w oparciu o rozmowę Poety z Gospodarzem, porównać ich poglądy na temat poezji narodowej. Jeśli natomiast wybrali powieść Henryka Sienkiewicza, ich zadaniem było przeanalizowanie postaw bohaterów we fragmencie dotyczącym Kmicica i księcia Bogusława Radziwiłła.

Reklama

Tegoroczni maturzyści przyznawali, że tematy wypracowań nie były dla nich zaskoczeniem i spodziewali się tych powieści na egzaminie. Jak powiedział reporterowi IAR jeden z uczniów, scena z "Wesela" była bardzo dokładnie omawiania na lekcjach i dlatego jej przeanalizowanie nie stanowiło dla niego większego problemu.

ZOBACZ ARKUSZE!

Matura 2014 z języka polskiego - poziom podstawowy
pobierz plik
Matura 2014 z języka polskiego - poziom podstawowy. Arkusz dla uczniów niesłyszących
pobierz plik
Reklama

Z matematyką podstawową uczniowie zmierzą się we wtorek i na rozwiązanie zadań będą mieć również 170 minut. ROZWIĄZANIA MATURY Z MATEMATYKI JUŻ JUTRO NA DZIENNIK.PL!

Nieco krócej, bo dwie godziny, trwa egzamin z języka obcego nowożytnego. Najwięcej maturzystów wybrało - jak co roku - język angielski. Ten egzamin w środę zdawać będzie 87 procent maturzystów. Maturzyści mogli też wybrać egzamin z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, włoskiego, białoruskiego, litewskiego lub ukraińskiego.

Oprócz przedmiotów obowiązkowych, maturzyści mogą też wybrać do sześciu przedmiotów dodatkowych. Najpopularniejsza w tym roku była - podobnie jak w latach ubiegłych - geografia, a dalej biologia i wiedza o społeczeństwie.

Oprócz egzaminów pisemnych, uczniowie muszą też zaliczyć egzaminy ustne. Dotyczy to języka polskiego, a także z języka obcego nowożytnego. Wyniki egzaminów maturalnych będą znane 27 czerwca. Aby zdać wystarczy zdobyć 30 procent punktów. Wyniki egzaminów będą brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

Reklama

Międzynarodowi na start

Muszą zdawać więcej przedmiotów i wszystkie w języku obcym. Pół godziny przed polską maturą rozpoczeła się matura międzynarodowa. Uczniowie realizują wcześniej specjalny program nauczania. Taki egzamin wybierają najzdolniejsi, najczęściej osoby, które chcą potem kontynuować naukę na najlepszych uniwersytetach za granicą.

W programie matury międzynarodowej bierze udział prawie 3800 szkół ze 147 krajów świata. W Polsce kursy do tego egzaminu prowadzone są w 42 szkołach.
Uczniowie zdają tu klasyczne przedmioty jak matematyka, fizyka i chemia. W zależności jednak od wybranego programu nauczania, na międzynarodowej maturze mogą pojawić się takie przedmioty jak ekonomia, psychologia czy antropologia.

Wyniki matury międzynarodowej będą znane 5 lipca.